INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 13.08.2020

teknik-analiz 13 Ağu 2020

Geçtiğimiz hafta USDTRY paritesinde yaşanan yüksek volatilite ve Londra piyasasındaki TL swap maliyetlerindeki olağanüstü hareketler paritede de dikkat çekici hareketlenmeler yaşanmasına neden olmuştu. Bu hareketlenmeler ile birlikte rekor seviyeleri test eden paritede TCMB hafta içerisinde bazı adımlar attı.

Dün de haftalık repo ihalesi açmayan merkez bankasının likidite azaltıcı adımları ile birlikte hafta içerisinde zaman zaman aşağı yönlü hareketlenmeler sergileyen paritede, bu gevşeme hareketleri uzun zamana yayılamadı. Tekrar tarihi seviyelerinin yakınlarında fiyatlamalarına devam eden paritede piyasalar yurtiçinden gelebilecek haber akışlarını yakından takip ediyor. Bununla birlikte küresel bazda yaşanabilecek gelişmeler fiyatlar üzerinde volatiliteyi artırabilecek bir diğer önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor. Gün içerisinde TSİ 15:30’da ABD kanadından işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi izlenecek. Veri ile birlikte dolarda küresel bazda volatilite artacaktır.

Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 7.38170 seviyesi direnç noktası olarak; 7.17774 – 7.08304 – 7.00583 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.