INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 13.04.2020

teknik-analiz 13 Nis 2020

Geçtiğimiz hafta Fed kanadından gelen ilave ek teşvikler ve atılan genişlemeci adımlardan destek alan TL ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi 6.60 seviyelerini test etmişti.

Fakat bu seviyelerde kalıcı olamayan parite buralardan yukarı yönlü kademeli hareketlenmeler gerçekleştirmiş ve haftayı 6.70 seviyelerinde kapatmıştı. Piyasalar yeni haftaya BDDK’nın yaptığı açıklama ile girdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BSSK) tarafından yapılan açıklamada; swap limitlerinin daha da kısılarak %1 seviyesine indirildiği belirtildi. Ek olarak kararda; Covid-19 salgını nedeniyle küresel piyasalardaki dengesizlik ve risklerin artmış olmasına dikkat çekildi.

Diğer yandan Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Moody’s Cuma günkü notunda Türkiye ekonomisini değerlendirdi. Moody’s; Türkiye’nin kredi görünümünü dört unsurun belirlediğini, bunların ekonomik güç, kurumsal ve yönetimsel güç, mali güç ve olay riskine duyarlılık olduğunu belirtti. Ek olarak Moody’s; büyük ve çeşitlendirilmiş bir ekonomik ile ılımlı kamu borcu karşısında, yüksek dış kırılganlık ve kurumsal güç ile politika etkinliğindeki yıpranmanın dengelendiğini belirtti.

USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 6.80300 – 6.93464 – 7.08278 seviyeleri direnç noktaları; 6.71003 – 6.60678 – 6.50262 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Güncel dolar fiyat ve yorumlarını görmek için tıklayınız.