INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 12.08.2020

teknik-analiz 12 Ağu 2020

USDTRY paritesi geçtiğimiz hafta hareketli anlar yaşarken; 7 seviyesinin üzerine tırmanmış ve paritede volatilite artmıştı. Bu artan volatilite bu hafta yerini sakin seyre bıraktı.

Özellikle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın likidite imkanlarını azaltıcı adımlar atması USDTRY paritesinde likiditeyi düşürürken; USDTRY paritesinde de bir miktar gevşeme hareketleri yaşanmasına neden oldu. TCMB; dün de haftalık repo ihalesi açmadı. Ek olarak piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkan limitlerini 12 Ağustos itibariyle sıfırladığını açıkladı.

Tüm bu gelişmeler likiditeyi azalttı. Fakat 2020 yılında TL performansına baktığımızda dolar karşısında yaklaşık olarak %20 oranında değer kayıpları yaşadığı görülüyor. Bu oran ise TL’yi dolar karşısında en fazla değer kaybeden ilk dört para birimi arasına soktu. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ve piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar TSİ 15:30’da ABD’den gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Veri ile birlikte dolarda küresel bazda volatilite bir miktar artacaktır.

Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 7.38170 seviyesi direnç noktası olarak; 7.17774 – 7.08304 – 7.00583 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.