INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 10.10.2019

teknik-analiz 10 Eki 2019

Piyasaların gündeminde Türkiye’nin Suriye’ye yaptığı Barış Pınarı operasyonu var ve bu operasyon TL kanadındaki volatiliteyi oldukça etkiliyor.

Dün ilk olarak yabancı haber ajansları Türkiye’nin Suriye sınırını geçtiğini duyurdu. Ardından öğleden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Barış Pınarı Harekatı’nı başlattığını duyurdu.

Operasyon öncesi Amerika Başkanı Donald Trump’ın iki gün üst üste açıklamaları TL kanadında volatiliteyi artırmış ve USDTRY paritesi yukarı yönlü hareketlenmişti.

Dün operasyonun başlaması ile birlikte hareketlilik tekrar arttı ve parite 5.85’in üzerini test etti. Ek olarak dün TCMB Başkanı Uysal açıklamalarda bulundu. Uysal; enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ili uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmekte olduğunu belirtti.

Gün içerisinde TSİ 15:30’da Amerika’dan gelecek olan Tüfe verisi dolarda küresel bazda hareketliliği artıracaktır.

Bilindiği gibi Fed ekonomik verileri yakından izliyor ve para politikasında verilere göre değişiklik yapabiliyor.

Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.90420 – 5.94022 – 5.98946 seviyeleri direnç noktaları olarak; 5.85177 – 5.79870 – 5.75700 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Güncel dolar fiyatlarını görmek ve yorum yapmak için tıklayınız.