INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 10.03.2020

teknik-analiz 10 Mar 2020

Suudi Arabistan ile Rusya arasında başlayan ‘petrol fiyat savaşları’nın etkisi küresel piyasalarda oldukça fazla hissedildi. Petrol fiyatlarında yaşanan %30’un üzerinde düşüş ile birlikte küresel piyasalar çakıldı, hisse senetlerinde düşüşler yaşanırken; para birimleri ve tahvillerde sert hareketlenmeler gerçekleşti.

Bu gelişmeler ile birlikte dün tam bir ‘kara pazartesi’ yaşandı ve USDTRY paritesi de piyasalardaki hareketleri takip ederek yeni haftaya %1’in üzerinde yükseliş ile birlikte başladı. Piyasalar küresel bazda gelişmeleri yakından izlemeye ve sindirmeye çalışıyor. Gelebilecek haber akışları volatilitenin tekrar artmasına neden olabilir.

Diğer yandan gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan çeyreklik işsizlik ortalaması verisi takip edilecek. Veri TL varlıkları üzerinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. Bu sebeple saat 10:00’da açıklanacak olan veri izlenecek. Diğer yandan TCMB’nin faiz indirimlerine devam edebileceği beklentileri artmaya devam ediyor. Fed’in ardından hafta içerisinde Avrupa Merkez Bankası’ndan da indirim adımı bekleniyor. TCMB’nin de bu akıma ayak uydurması bekleniyor.

USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 6.15932 – 6.20197 – 6.25490 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.10078 – 6.07036 – 6.02962 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Güncel dolar fiyat ve yorumları için tıklayınız.