INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 09.10.2019

teknik-analiz 9 Eki 2019

Birileri Trump’ın elinden cep telefonunu almalı… Sosyal medyayı çok seven Trump bilindiği gibi açıklamalarını twitter üzerinden yapıyor.

Fakat bu açıklamalarında oldukça tutarsız olan Trump, piyasalardaki dengenin bozulmasına ve anlık sert fiyatlamalar yaşanmasına neden oluyor.  

Pazartesi akşamı Türkiye’yi akılalmaz bir şekilde tehdit eden Trump ile birlikte USDTRY paritesinde yukarı yönlü sert hareketlenmeler yaşanmıştı. Haftanın ikinci işlem gününe bu hareketlenmeler ile birlikte giren piyasalar, Trump’ın son açıklamalarını sindirmeye çalışırken bu kez tekrar yeni açıklamalar geldi.

Bu kez Trump; Türkiye’nin ABD’nin müttefiği ve Nato ortağı olduğunu, İdlib ve Brunson konusunda zamanında Türkiye’nin ABD’ye yardımda bulunduğunu ve Erdoğan’ın 13 Kasım’da Amerika’da misafiri olacağını belirtti. Bu açıklamalar ile aşağı yönlü sert hareketlenen USDTRY paritesi gevşedi ve 5.80’in altları görüldü.

Suriye’ye operasyon konusunda gelebilecek haber akışları kurda hareketliliği artırabilir. Bu sebeple bu konu yakından takip edilecek.

USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde ise 5.85918 – 5.90420 – 5.94022 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.80157 – 5.75700 – 5.70708 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Güncel dolar fiyatlarını görmek için tıklayınız.