INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 09.09.2020

teknik-analiz 9 Eyl 2020

Yeni hafta ile birlikte yukarı yönlü kademeli hareketlerine devam eden USDTRY paritesinde tarihi zirve yakınlarında fiyatlamalar devam ediyor.

Son dönemlerde AB ile İngiltere arasında belirsizliklerin derinleşmesi ile birlikte ‘anlaşmasız Brexit’ riski piyasaların gündeminde. Bu risk ile birlikte ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ile ekonomik ilişkileri azaltmak istediğini belirtmesi küresel risk iştahını oldukça azalttı. Azalan bu risk iştahı ile birlikte gelişmekte olan ülkelerin para birimleri üzerinde baskı oluşuyor. Bu baskıdan TL’de nasibini alıyor. Diğer yandan doların küresel bazda toparlanma hareketleri sergilemesi USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmelerin devam etmesine neden olabiliyor. Haftaya genel bakış açısı ile baktığımızda Cuma günü yurtiçinden gelecek olan cari hesap verisi takip edilecek. Bununla birlikte gün içerisinde ABD kanadından gelecek olan iş imkanları ve personel değişim oranı verisi küresel bazda volatiliteyi artırabilir.

USDTRY grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.49135 ve 7.55000 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlenmelerde ise 7.40716 – 7.36071 – 7.29482 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.