INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 07.09.2020

teknik-analiz 7 Eyl 2020

Geçtiğimiz hafta kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi yeni tarihi seviyelerini test etmişti.

Geçtiğimiz hafta yurtiçinden gelen enflasyon verisinin ardından yükselişini hızlandıran parite 7.45 seviyelerini test ederek rekorunu tazeledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıkladığı verilere göre Ağustos ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık bazda %0.86; yıllık bazda ise %11.77 artmıştı. Diğer yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politikasını sıkılaştırıp ortalama fonlama maliyetlerini yukarı çekse de bu USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmelerin uzun vadeye yayılmasında yeterli olamıyor.

Yine de merkez bankasının adımları yakından takip ediliyor. Bankanın bu ay ki toplantısı 24’ünde gerçekleşecek. Diğer yandan dolar küresel bazda tüm paralar karşısında toparlanma hareketleri sergiliyor. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD’den gelen tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri beklentilerin bir miktar üzerinde gelerek dolardaki toparlanmaya destek verdi.

Yeni haftaya tarihi yüksek seviyesinin yakınlarında başlayan USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 7.45923 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise sırasıyla 7.36405 – 7.29482 – 7.20443 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.