INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 07.08.2020

teknik-analiz 7 Ağu 2020

Son günlerdeki hareketlenmeleri ile birlikte dikkatleri üzerine çeken USDTRY paritesi Perşembe günkü işlemlerde de haftalık yükselişine devam etti.

Bilindiği gibi Kurban Bayramı sonrasında Çarşamba günü hareketlenmelerini artıran parite 7 seviyesini aşmıştı. Ardından ilerleyen günlerde kademeli yükselişler devam etti ve parite 7.30 seviyelerini test etti. Böylelikle USDTRY paritesi tüm zamanların en yüksek seviyesini görerek rekor seviyelere ulaştı.

Gelişmeler ardından TCMB açıklamalarda bulundu. TCMB bu açıklamalarında; piyasada oluşan fiyat gelişmelerinin yakından takip edildiğini, araçların oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanılacağı belirtildi. Ek olarak TCMB; hedefli likidite imkanlarının kademeli olarak azaltılacağını da belirtti. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan önemli bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar ABD kanadından gelecek olan tarım dışı istihdam verisini takip edecek. 15:30’da açıklanacak veri ile birlikte volatilite de artışlar yaşanabilir.

USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.31120 seviyesi direnç noktası olarak; 7.15346 – 7.07727 – 7.00583 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.