INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 06.12.2019

teknik-analiz 6 Ara 2019

Yeni hafta ile birlikte dalgalı seyrine devam eden USDTRY paritesi kritik 5.75 seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor.

Bilindiği gibi hafta başında yurtiçinden gelen büyüme ve enflasyon verileri takip edilmişti. Veriler ile birlikte TL kanadında volatilite bir miktar artmıştı. Şimdi gözler önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı’na çevrilmiş durumda. Özellikle enflasyon oranlarının istenilen düzeylerde olmaması ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz indirimine gidebileceği beklentileri bir miktar daha artmıştı.

Piyasalardaki genel beklentiler bankanın 100 – 150 baz puanlık faiz indirim yoluna gidebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Diğer yandan bugün piyasa kapanışına yakın Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Moody’s’in Türkiye Değerlendirmesi yapması bekleniyor. Gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi dolarda küresel bazda hareketliliği artırabileceği gibi; USDTRY paritesinde de hareketliliği artıracaktır.

USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.75723 – 5.77062 – 5.79233 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.74119 – 5.72480 – 5.70951 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Güncel dolar fiyatını görmek ve yorum yapmak için tıklayınız.