INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 04.12.2019

teknik-analiz 4 Ara 2019

Haftanın ilk işlem günü piyasalar yurtiçinden gelen büyüme verisini takip etmişti.

Dün ise yine yurtiçinden gelen enflasyon verisi takip edildi. TÜİK’in açıklamasına göre Kasım ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yılık bazda %10.56 seviyesine yükseldi. Aylık bazda ise %0.38 oranında arttı. Bilindiği gibi Eylül ve Ekim aylarında enflasyon uzun bir süreden sonra tek hanelere düşmüştü. Baz etkisi sebebiyle yaşanan bu düşüş sonrasında tekrar çift hanelere geri dönüş yaşandı. Diğer yandan NATO zirvesi bugün itibari ile başlayacak ve bu zirveden gelebilecek olan açıklamalar küresel bazda volatiliteyi artırabilir ve bu volatiliteden USDTRY paritesi de etkilenebilir.

Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan önemli bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Amerika kanadında ise ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği ve ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi ekonomik verileri hareketliliği artıracaktır.

USDTRY paritesi kritik seviye olan 5.75’lerde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Bu seviyenin üzerinde yaşanan uzun süreli fiyatlamalarda yukarı yönlü hareketlilik artabilir.

Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.75617 – 5.79166 – 5.85083 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.73119 – 5.70951 – 5.68618 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Güncel dolar fiyatını görmek için tıklayınız.