INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 03.02.2020

teknik-analiz 3 Şub 2020

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde TCMB hükümete enflasyon hedefine ilişkin mektup gönderdi.

Hükümete gönderilen bu mektupta enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında belirgin bir iyileşme olduğu ve enflasyondaki katılığı azaltacak yapısal adımların sürmesi gerektiği belirtildi. Mektupata ayrıca temkinli duruş vurgusu yapılırken, fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda TCMB’nin elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceği belirtildi.

Diğer yandan Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Standard and Poor’s (S&P) Türkiye’nin notunu teyit etti. Beklenildiği gibi değişikliğe gitmeyen S&P, Türkiye’nin kredi notunu B+ görünümü ise durağan olarak teyit etti. Diğer kuruluşlar arasında Fitch kredi notunu BB-, görünümü durağan; Moody’s ise kredi notunu B1, görünümü negatif olarak değerlendiriyor.

Geçtiğimiz hafta kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi 5.95 seviyesini kırmış ve haftayı 5.98 seviyelerinde kapatmıştı. Yeni haftaya başlarken gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan enflasyon, Üfe ve İmalat PMI verileri takip edilecek. Veriler saat 10:00’da açıklanacak.

Pariteyi teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.98749 – 6.00872 – 6.04989 seviyeleri direnç noktaları olarak; aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.95437 – 5.92813 – 5.90479 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Güncel dolar fiyatını görmek için tıklayınız.