INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 02.04.2020

teknik-analiz 2 Nis 2020

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ülkelerin ekonomilerini etkilemeye devam ediyor.

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri ise bu baskıdan nasibini alıyor. Bunlardan biri de TL. Küresel çapta koronavirüs endişeleri derinleşirken dolar, Lira karşısında yükselişini sürdürüyor. Bu yükselişler ile birlikte dün TL dolar karşısında yaklaşık olarak %1.45 oranında değer kaybı yaşadı ve USDTRY paritesi 6.70 seviyelerini test etti. Küresel çapta hükümetlerin ve merkez bankalarının attığı adımlar ve açıkladıkları teşvikler zaman zaman TL üzerindeki baskıları azaltsa da paritede aşağı yönlü gevşeme hareketlerinin uzun vadeye yayılmasında kalıcılık gerçekleşemedi.

Son olarak TCMB koronavirüsün ekonomik ve finansal etkilerine karşı parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi için yeni adımlar atmıştı. Diğer yandan Fed; yabancı merkez bankaları ve uluslararası finans kuruluşları için geçici repo kolaylığı sağlanacağını açıklamış fakat bu adımlar paritede sınırlı oranda gevşeme hareketleri yaşatmıştı. Küresel çapta yaşanan gelişmeler yakından takip edilmeye devam edilecek.

Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.72031 – 6.81942 – 6.93464 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.62091 – 6.55006 – 6.50379 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Güncel dolar fiyat ve yorumları için tıklayınız.