INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 04.05.2020

4 May 2020

Petrol piyasasında OPEC ve koalisyonun anlaşmaya vardığı üretim kısıntıları devreye girdi.

Küresel üretim kısıntıları bir miktar etkisini gösterirken, koronavirüs kaynaklı çöken talebin artık tabanı gördüğüne dair erken işaretler petrol fiyatlarında bir miktar toparlanma yaşanmasına neden oldu. Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’de en büyük kentlerin bazılarında trafik yoğunluğu virüs öncesi seviyelere geri döndü. Bunlara rağmen Suudi Arabistan’ın geçtiğimiz ay en az 3 yılın en büyük aylık petrol ihracatını gerçekleştirmesi yoğun arz bolluğunun ortadan kalkmasının biraz zaman alabileceğini gösterdi.

Diğer yandan haftasonu ABD’den gelen veri takip edildi. Buna göre  25 Nisan – 1 Mayıs haftasında ABD’de petrol sondaj kule sayısı bir önceki haftaya göre 53 adet azaldı ve böylelikle 7 hafta üst üste düşüş gerçekleşmiş oldu. Bu sonuç ile birlikte ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı yaklaşık olarak son 4 yılın en düşük seviyesine gelmiş oldu.

Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 27.79 – 31.11 – 36.01 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 24.59 – 22.22 – 19.16 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.