INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 02.06.2020

2 Haz 2020

OPEC kanadından gelen haber akışları piyasalar tarafından takip edildi. Bir delegeye göre; OPEC ve koalisyonun arz kısıntılarını kısa bir süre için uzatmayı değerlendirdiği belirtildi.

Buna göre grup toplantıyı birkaç gün öne çekerek 4 Haziran’da gerçekleştirebileceği ifade edildi. Delegenin açıklamasına göre OPEC ve koalisyon mevcut kısıntıları bir ile üç ay arasında uzatmayı değerlendirebilir. Mayıs ayı ile birlikte başlayan arz kısma anlaşmasına ek olarak beklentilerden güçlü talep artışlarının yaşanması fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına neden olmuştu. Küresel bazda koronavirüs önlemlerinin kaldırılması ve esnetilmesi ile birlikte ikinci dalga endişeleri ise halen piyasaların aklında bir soru işareti olarak kalıyor. Bu korkular ise zaman zaman fiyatlar üzerinde baskı unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yandan ABD ile Çin arasındaki gerilimlerin artması ve Amerika’da protesto gösterilerinin talep için tehdit oluşturması fiyatlar üzerindeki diğer baskı unsurları olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü toparlanma hareketlerinde sırasıyla 39.63 – 41.93 – 45.07 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 38.14 – 36.75 – 34.02 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.