INFO YATIRIM - DOLAR/TL TEKNİK ANALİZİ - 11.08.2020

teknik-analiz 11 Ağu 2020

Geçtiğimiz hafta oldukça hareketli anlar yaşayan USDTRY paritesi oldukça dalgalı bir seyir izlemişti. Bu hareketlilik ile birlikte geçtiğimiz hafta 7 seviyesinin üzerine tırmanan kuru rekor tazelemiş ve dikkatleri üzerine çekmişti.

TL’nin yılbaşından bu yana dolar karşısındaki performansına baktığımızda ise yaklaşık olarak %18 değer kaybı yaşadığı görülüyor. Bu da Brezilya Reali ve Güney Afrika Randı ardından TL’nin dolar karşısında en çok değer kaybı yaşayan para birimi olmasına neden oldu. Diğer yandan geçen hafta yurtdışı swap piyasalarında TL’nin faizi olağanüstü artarken, birkaç gün önce oranlar normal seviyelerine geri döndü. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ve piyasaları sert etkileyecek önemli ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar ABD kanadından gelecek olan ÜFE verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak ve veri ile birlikte volatilite artacaktır.

Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 7.38170 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.17774 – 7.08304 – 7.00583 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.