IMF: SENTETİK CBDC'LER AVANTAJLI OLABİLİR

haber 27 May 2020

Uluslararası Para Fonu'nda (IMF) bulunan üst düzey bir yetkili, merkez bankası tarafından desteklenen dijital para biriminin perakende ödemelerde çok daha fazla yeniliğe kapı açacağına inandığını söyledi.

IMF'nin Para ve Sermaye Piyasaları Bölümü başkan yardımcısı Tommaso Mancini-Griffoli, merkez bankası tarafından desteklenen ancak özel bir kurum aracılığı ile kullanıcılara ulaştırılan dijital para birimlerinin -sentetik CBDC'ler- vatandaşlar için güvenilir bir araç olabileceğini söyledi. Ayrıca bu şekilde yapılacak ödemelerin özel sektörün önemli rekabet avantajlarından bazılarını da destekleyeceğini belirtti.

İlginizi Çekebilir: ABD'den Dijital Dolar Önerisi

Sentetik CBDC Nedir?

Sentetik CBDC'ler, merkez bankası tarafından desteklenen ancak özel bir kurum aracılığı ile kullanıcılara ulaştırılan dijital para birimleridir.

26 Mayıs Salı sabahı Mancini-Griffoli, geleneksel CBDC'lere kıyasla sentetik bir CBDC'nin sunduğu ana faydayı, yani merkez bankasının bir dijital para biriminin tüm çalışmasından sorumlu olmasını ve özel kurumların bunu yaygın hale getirmesi gerektiğini savunarak sentetik CBDC'lerin daha fazla inovasyonu tetikleyeceğini söyledi. Yani Mancini-Griffoli'ye göre merkez bankaları parasal yenilikleri teşvik etmeli.

“Sentetik CBDC'nin kamu-özel ortaklığı, özel sektörün rekabet avantajlarını korumayı amaçlamaktadır. Merkez bankasının sağladığı düzenlemeler ve güvenin yanında özel sektörün müşterilerle iletişim kurma ve inovasyon teşviğiyle birlikte ortaya çıkan sentetik CBDC'ler oldukça avantajlı.”

Diğer merkez bankaları da özel şirketlerle kurulabilecek ortaklıklar üzerine tartışmalar yapıyor. Örneğin, İngiltere Merkez Bankası (BoE), müşterilere daha iyi parasal çözüm olanakları sağlamak için özel bir kurumun devreye girmesinin çok daha verimli olabileceğini öne sürmüştü.

Facebook tabanlı Libra Coin girişiminin büyük bir eleştirmeni olan Çin de kendi dijital para birimini (dijital yuan) geliştirmek için bir süredir çalışmalar yapıyor. En son dijital yuan için arayüz sunmuşlardı (İlgili haber için tıklayın).

Neden Sentetik CBDC?

Sentetik CBDC'lerin IMF için önemli olan yönü, CBDC'nin temel işlevlerinin çoğunun özel sektöre devredilmesidir.

Mayıs 2019'daki IMF-İsviçre Ulusal Bankası Konferansı'nda, IMF'nin Para ve Sermaye Piyasaları Bölümü müdürü Tobias Adrian, sentetik bir CBDC'nin dikkate değer bir avantajının, merkez bankasının yalnızca belli alanlara (düzenleme, gözetim ve yerleşim) odaklanmasına izin vermesi olduğunu dile getirmişti. Adrian ayrıca özel sektörün geleneksel olarak üstlendiği diğer tüm işlevlerin (müşteri yönetimi, müşteri taraması, CBDC'nin teknolojik tasarımı, vb.) etkili bir şekilde dış kaynaklardan sağlanabileceğini de belirtmişti.

IMF'nin düşüncesine göre, birden fazla özel şirketin aynı merkez bankası çatısı altında yeni dijital para birimleri oluşturması ve birbirleriyle rekabet etmesi fikrinin önünde hiçbir şey durmayacak.

Yine de cevaplanmamış bazı sorular var. Bunlardan en önemlisi, kamu ve özel sektör arasındaki ilişkinin nihayetinde nasıl görüneceği üzerinedir. Yani bir merkez bankası özel kurumların müşterilere gerekli özeni göstermesini sağlayacak mı ya da tokenin teknik tasarımının nasıl görüneceğine dair bir veri sağlayabilecek mi? Bu sorular bir süre cevapsız kalacak gibi görünüyor. Bekleyip göreceğiz.

Güncel kripto para fiyatlarını görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.


Kaynak: CoinDesk