IMF, Merkez Bankalarından Enflasyonu Dizginleyebilmek İçin Faiz Artırmaya Devam Etmelerini İstedi

Yazılar 27 Eki 2022

Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı Kristalina Georgieva 26 Ekim Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankalarının enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını "nötr" bir seviyeye ulaşana kadar artırmaya devam etmeleri gerektiğini, ancak çoğu merkez bankasının hala bu noktaya ulaşmadığını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) üzere faiz oranlarını 75 baz puan artıracağı beklenen toplantısından bir gün önce Berlin'de Reuters'e konuşan IMF başkanı Georgieva, merkez bankalarının faiz oranlarını artırmasının küresel olarak olumlu etkisinin hissedilmesinin 2024 yılına kadar süreceğini söyledi.

AMB aylardır ilk adımının faizleri nötr bir ortama yükseltmek olacağını söylemişti, ancak bazı politika yapıcılar şimdi AMB'nin enflasyonist baskıları yatıştırmak için daha da ileri gitmesi gerektiğini söyleyerek daha agresif faiz artışını savunuyorlar.

Georgieva bir röportajda, "Bu noktada nötr bir ortama geçmeye çalışıyoruz ve çoğu ekonomide henüz tam olarak orada değiliz," dedi.

Merkez bankaları oranları yükseltmek zorunda çünkü "enflasyon yüksek olduğunda, bu büyümeyi baltalar ve en çok nüfusun en yoksul kesimlerini etkiler."

AMB'nin son faiz artırımları, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra artan gıda ve enerji fiyatları nedeniyle Eylül ayında euro bölgesinde %9,9'a ulaşan enflasyon ve gittikçe kötüleşen ekonomik görünüme karşı hamleler oldu.

Merkez bankalarının faiz oranlarını artırmaya daha ne kadar devam edeceğini bekliyorsunuz diye sorulduğunda Georgieva, IMF'nin "2024 yılına kadar merkez bankalarının eylemlerinin etkisini gördüğü bir noktaya geleceğini" öngördüğünü söyledi.

"Faydalar gelecek ama bunlar anlık değil, bu toplumda biraz sabır gerektiriyor" diye ekledi.