IMF, Asya'yı Sıkılaştırmadan Kaynaklanan Yayılma Risklerine Karşı Dikkatli Olmaya Çağırdı

24 May 2022

Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdür Yardımcısı Kenji Okamura, Asya ekonomilerinin büyük merkez bankalarının on yıllık geleneksel olmayan kolaylaştırma politikalarının beklenenden daha hızlı çözülmesi nedeniyle yayılma risklerine dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Okamura, bu riskin özellikle en savunmasız ekonomiler için geçerli olduğunu söyledi.

Ayrıca Asya ekonomilerinin büyümeyi daha fazla teşvikle desteklemek ile borç ve enflasyonu dengelemek için geri çekmek arasında bir seçimle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Japonya Merkez Bankası'nın -IMF'nin oldukça etkili olarak tanımladığı- gevşeme politikası, ABD, İngiltere ve Avustralya'daki merkez bankalarının zaten faiz oranlarını yükseltmiş olmasıyla birlikte, parasal sıkılaştırmaya yönelik küresel bir değişime ters düşüyor.

İlginizi Çekebilir: IMF Nedir, Nasıl Çalışır?

Japon ve ABD faiz oranları arasındaki genişleyen fark, Japon Yen’inin son yirmi yılın en düşük seviyelerine düşmesinin arkasındaki önemli bir faktör oldu.

IMF Asya ve Pasifik Departmanı'nda müdür yardımcısı ve Japonya misyon şefi olan Ranil Salgado, "Yen'deki son hareketleri, özellikle de geçen ay, Fed de dahil olmak üzere esasen daha sıkı küresel para politikasına dayalı olarak açıklayabilirsiniz" dedi.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda'nın görüşlerini yineleyen Salgado, "Dengeli Yen değer kaybı Japonya'ya yardımcı oluyor" dedi.

Japonya'nın eski uluslararası ilişkilerden sorumlu maliye bakan yardımcısı Okamura, COVID-19 salgını, Ukrayna'daki savaş ve daha sıkı küresel mali koşulların bu yılı Asya için "zorlu" hale getireceğini söyledi.

Savaşın Asya'yı daha yüksek emtia fiyatları ve Avrupa'daki daha yavaş büyüme yoluyla etkilediğini söyledi.

Aralık ayında küresel kredi kuruluşunda dört genel müdür yardımcısından biri olmasından bu yana ilk medya etkinliğinde konuşan Okamura, enflasyon beklentilerinin "kaymaya" devam etmesi halinde daha da güçlü bir sıkılaştırma olasılığı konusunda uyardı.

Kalibre edilmiş politikalar ve net iletişim için çağrıda bulunarak, "Enflasyon beklentilerinin sürüklenmesinin daha da güçlü bir sıkılaştırma gerektirebileceği riski var" dedi.