HUAWEI: 2020'DE HAYATTA KALMAYA ÇALIŞACAĞIZ

haber 31 Ara 2019

Huawei, "2020'de Hayatta Kalmak Önceliğimiz" Dedi

Çin telekom devi, 2020 vizyonunu belirten şiirsel bir Yeni Yıl mesajı yayınladı.
Ancak mesajın renkli ve pozitif dilinin ardında Trump yönetiminin Huawei'nin ABD'de iş yapmasını engellemesinin ardından zor günler yaşayacağı ima ediliyor.

"Hayatta kalmak ilk önceliğimiz olacak" - Huawei

Dünyanın en büyük 5G tedarikçilerinden biri olan Huawei, 2019 için satış büyümesinin başlangıçta düşündüklerinden daha az olacağını düşündüklerini ve buna paralel olarak % 18 artışla 850 milyar yuan'a (92.7 milyar euro) yükseliş yaşadıklarını söyledi.

Kaynak: techcrunch.com

Bu sonuç, önceki yıl % 19.5'lik gelir artışıyla karşılaştırılıyor. Satışların 2020'de ABD Varlık Listesinde kalarak baskı altına gireceği öngörülüyor. ABD, Huawei'nin "Çin hükümeti ve askeri aygıtlarla yakın bağları" olduğu iddiaları sebebiyle şirketi ulusal güvenlik tehdidi olarak sınıflandırdı. Huawei ise bu kararın "ima ve yanlış varsayımlara" dayandığını söyledi.

Huawei Yeni Yıl Açıklamasında Neler Dedi?


Yeni yıl açıklamasında, Huawei Başkan vekili olan Eric Xu, "ABD hükümetinin Huawei'ye karşı sürdürdüğü kampanya oldukça stratejik ve uzun vadeli" dedi.
ABD ayrıca, Çinli şirketin reddettiği ulusal güvenlik konusundaki endişeleri öne sürerek Huawei teknolojisinin 5G ağlarında kullanılmasına izin vermemesi için diğer ülkelere de baskı yaptı. Ocak ayında İngiltere'nin Huawei'nin ülke çapında yeni nesil 5G telekomünikasyon ağlarının piyasaya sürülmesi için ekipman sağlamasına izin verip vermeyeceği konusunda vereceği karar merakla bekleniyor. Bu ayın başlarında Boris Johnson: "Huawei ve 5G konusunda, bu ülkenin denizaşırı ülkelere yapılan yatırımlara gereksiz yere düşmanca davranmasını istemiyorum... Öte yandan, hayati önem taşıyan ulusal güvenliğimizi de tehlikeye atamayız" açıklamasını yapmıştı.

Yeni Yıl açıklamasında Bay Xu, "Bizim için zor bir yıl olacak" dedi. Ama Huawei çalışanlarını sıkıntıların ardını görmeye çağırdı. Bunun yanında Huawei'nin yeni yıl için yaptığı planlarda, iyi performans göstermeyen yöneticilerin gözünün yaşına bakılmayacağı da söylendi.

Huawei Yeni Yılda Neler Yapacak?

"Vasat yöneticileri çabucak kaldıracağız. Kısa vadeli kazanımlara öncelik verenler ve üstlerine sürekli sorun iletenler -yani şirketiç içinde çukur kazanlar- aramızda... Bununla birlikte Huawei'ye sürekli yeni bir şeyler katan, geliştiren ve uzun vadeli başarıları kısa vadeli kazançların önüne koyan değerli çalışanlar da mükafatlandırılacak. Onlar adeta şirkete fidan dikip ağaç yetiştirenlerdir." - Eric Xu

Bay Xu, Huawei için gece gündüz çalışanlarına çok teşekkür etti. Son bir toplantıda Huawei çalışanlarına şunları hatırlamasını söyledi: "Biz ister kuzey ister güney, doğu veya batı olsun, herhangi bir yönden gelecek rüzgara karşı güçlü ve gururlu bir şekilde dimdik duracağız" dedi.


Kaynak:
https://www.bbc.com/news/business-50947091