HİSSE SENEDİ YATIRIMCILARININ BİLMESİ GEREKEN 6 ŞEY

Yazılar 26 Şub 2021

Pandemiyle birlikte daha fazla talep görmeye başlayan hisse senetleri, hem ülkemizde hem de dünyada popüler bir yatırım aracıdır. Hisse yatırımı; kısa, orta veya uzun vadeli yatırımcıların tümüne uygun seçeneklere sahiptir. Risk oranı değişiklik gösteren hisselere yatırım yapmak isteyenlerin bilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Ülkemizde hisse senedi yatırımına olanak sağlayan kurum Borsa İstanbul'dur. Dünya çapındaki önemli borsaları sıralamak gerekirse; Nasdaq, S&P 500, Dow Jones, New York Borsası, Japonya Borsası, Shangai Borsası, Euronext, Londra Borsası, vb.

Peki borsa yatırımcılarının bilmesi gereken 6 temel bilgi nedir? Hadi inceleyelim.

1.Yatırım Hedefi İyi Belirlenmeli

İyi bir yatırım hedefi sizi kazanca götürür. Yatırımınızın kısa, orta veya uzun vadeli mi olacağına karar vermeli ve beklentilerinizi belirlemelisiniz. Örneğin, 10 yıllık bir yatırım hedefiniz varsa uzun vadeli olan ve buna uygun getiri sağlayan hisselere yönelmelisiniz. Ayrıca seçeceğiniz hissenin bulunduğu sektörün beklentilerinize ve hedeflerinize pararlel olup olmaması önemlidir. Hedeflerinize uygun büyüme gösterecek sektörleri tercih etmeniz sizin karınıza olacaktır.

2.Dersinize İyi Çalışın

Hisse senedi seçmek kolay bir iş değildir. Yatırım hedeflerinize, risk iştahınıza uygun bir hisse seçerken yatırım vadenize paralel bir hisse belirlemek de önemlidir. Zaman içinde değerleneceğine inandığınız ve güçlü bir şirkete ait hisse senedi bulmanız faydanıza olacaktır. Bunun için şirketleri araştırmak, bilanço analizi yapmak, hissenin zaman içindeki performansını iyi analiz etmek gerekir. Bunları yapmadan alacağınız bir hisse senedi sizin için risk anlamına gelecektir.

3.Analizlere Kulak Verin

Yatırım hedefinize uygun bir hisse senedi belirlediğinizi düşünelim. Bu hissenin günlük, aylık, yıllık performansları nasıl? Kısa veya uzun vadede getiri sağlaması mümkün görünüyor mu? Bu sorulara olumlu cevaplar verebilmeniz önem taşır. Fiyat grafiğinde yukarı yönlü trend eğilimi varsa bu iyi bir işarettir. Bu nedenle fiyat analizine dikkat etmek şart.

4.Şirket Gelecek Vadediyor mu?

Bir hisse mevcut zaman diliminde iyi bir performans sergileyebilir. Bu performansın devamlılığı önemli. Şirket ve şirketin bulunduğu sektörün ne olduğu önem arz eder. Bir şirketin gelecek vadediyor olması, hem fiyatta hem performansta yükseliş potansiyeli taşıması gerekir. Aksi halde fiyatı şimdi yükselen bir hisse eğer vizyon sahibi olmayan bir şirkete aitse ya da sektörü geleceğe yönelik değilse düşüş görebilir.

Bunlara ek olarak şirket yönetimine güvenip güvenmemek de ele alınması gereken bir unsurdur. Şirket iyi yönetiliyor mu, temelleri sağlam mı, uzun ömürlü mü veya iyi yatırım yapabiliyor mu gibi sorulara olumlu cevap verilen şirketler için pozitif bir tutum takınılabilir.

5.Bu Oranlara Dikkat

Her şirketin borcu vardır. Borç seviyeleri, şirketleri analiz etmek için kullanılabilir. Bunu için borcun öz sermayeye oranına bakılabilir. Şirket bilançosundaki borç oranı öz sermayeye bölünerek elde edilen sayı önemlidir. Genelde bu sayının 1'i aşmaması gerektiği ifade edilir ancak bu oran sektörden sektöre değişebilir.

Fiyat/Kazanç oranı da bir diğer takip edilmesi gereken hesaplamadır. P/E oranı olarak ifade edilen fiyat/kazanç oranı, bir hisse senedinin şirket kazancına göre ne kadar iyi bir performansa sahip olduğunu ölçer. Fiyat/kazanç oranı, hisse senedi fiyatının hisse başı kazancına bölünmesiyle elde edilir. Örneğin, A hissesi 100 TL'den işlem görüyor ve hisse başı kazanç da 5 TL ise bu durumda fiyat/kazanç oranı 20'dir.

İlginizi Çekebilir: Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

6.Yüksek Temettü Olumsuz Bir İşaret Olabilir

Belirli seviyeye kadar temettü ödeyen bir şirket için sağlıklı diyebiliriz. Fakat yüksek temettüye sahip şirketler olumsuz bir tablo sergileyebilir. Bir şirketin temettü getirisinde görülen yüksek artış, şirketin yeterince yatırım yapmadığını gösteriyor olabilir. Fakat bu durumun her zaman endişe verici bir unsur olarak görülmemesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle konuyla ilgili iyi bir araştırma yapmak şart.

Bu 6 bilgi ışığında yapılacak yatırımlar sizi kazanca götürecektir. Bol kazançlar dileriz.


Bu yazıda yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.