HER YATIRIMCININ İZLEMESİ GEREKEN 11 FİLM

Yazılar 22 Eki 2019

Sinemanın muhteşem dünyasında ekonomi ve yatırımcı hikayeleri gibi bizlerin ilgisini çekebilecek konular oldukça fazla işlenmiştir. Trajedi, komedi, yaratıcılık ve dram Hollywood'un yıllar içinde ürettiği birçok finans filminde var. Filmlerin çoğu, finansal profesyonellerin aşırılık, risk alma ve elbette açgözlülük hikayeleriyle sinemayı cazip hale getiriyor ve bizler gibi ekonomiyle ilgili ya da profesyonel olarak ilgili olan herkes için izlenesi hale getiriliyor.

Siz de bir yatırımcı ya da finansal konulara ilgili birisi olarak izlenmesi gereken, akıcı, büyüleyici filmler mi arıyorsunuz? O zaman mısırları hazırlayın ve sizler için özenle seçtiğim Wall Street, finans, borsa, dolandırıcılık ve para içeren klasik filmlerin tadını çıkarmaya hazır olun! İzlerken çok şey öğrenecek ve keyifli vakit geçireceksiniz. İşte kişisel olarak keyifle izlediğim ve sizin de izlemeniz gerektiğine inandığım harika 11 film:

11. Enron: Piyasanın Uyanıkları - 2005 (Enron: The Smartest Guys in The Room)

Enron, hatalı ve yozlaşmış iş uygulamaları ve iş hayatında nasıl çöküşlere yol açtığını anlatan bir belgeseldir ve tarihin en büyük şirket skandallarından birini anlatır. Fortune dergisi gazetecileri Bethany McLean ve Peter Elkind’in ‘The Smartest Guys in the Room’ adlı kitabından yola çıkılarak hazırlanan film, Enron şirketindeki ahlaki yolsuzluklar, iş etiği ihlalleri gibi konuları işliyor. Film ABD'deki en büyük şirketlerden birinin neredeyse bir gecede nasıl parçalandığını anlatırken şirketin devletin enerji şebekesinin %50'sini kasıtlı olarak kapatabildiğini gösteren Kaliforniya Elektrik Krizini de ayrıntılı olarak seyirciye aktarıyor.

10. Büyük Açık (The Big Short - 2015)

The Big Short kitabına dayanarak işlenen filmde, 2007-2008 yıllarındaki ekonomik krizi tetikleyen emlak balonunu kimse farkında değilken gören dört kişinin hikayesini konu alıyor. Küresel çöküş kapıdayken akıllarına gelen bir fikri uygulamaya koyan ve cesur yatırımları, modern bankacılığın karanlık yüzünü gösteren bir film olma özelliğini taşıyor. Film aynı zamanda karmaşık görünen finansal enstrümanları parçalama konusundaki girişimleriyle de bilinir (Örneğin, Margot Robbie küvette şampanyasını içerken ipoteğe dayalı tahvilleri anlatır).

9. Kapıdaki Barbarlar (Barbarians at the Gate - 1993)

RJR Nabisco'nun kaldıraçlı satın alımına (LBO) odaklanan büyük ölçüde unutulmuş bir 1993 TV filmi. Film, gerçek bir hayat hikayesini çarpıcı bir şekilde canlandırırken, Nabisco’nun CEO'su F. Ross Johnson’ın yetersizliği ve açgözlülüğünü gözler önüne serer. Johnson, elindeki her fırsatı servet yapmak için kullanır ve tüm hisseleri alıp şirketi ele geçirmeye karar verir. İzlerken hem şaşıracak hem de eğleneceksiniz.

8. Amerikan Sapığı (American Pscyho - 2000)

Finans alanında kurulan şiddetli ve düşündürücü bir gerilim filmi olan Amerikan Sapığı'nda Christian Bale varlıklı ve karanlık sırlara sahip bir yatırım bankacısını oynuyor. Bu filmde çok az gerçek finansman olmasına rağmen, American Psycho, finansın seçkin sınıfının yaşadığı gerçeküstü dünyaya ve onların kendi aralarında ve gerçeklikle olan kopukluğuna ışık tutuyor.

7. Glengarry Glen Ross

Ünlü oyun ve senaryo yazarı David Mamet'ın beğeni toplayan bir eserinden uyarlanan filmde uzun yıllarca ahlaksız bir şirket için çalıştıktan sonra ahlaki olarak tamamen aşınan kötü niyetli bir emlak satış ekibi anlatılıyor. Bu film, satış görevlilerinin maruz kalabileceği açgözlülüğü, aldatıcı taktikleri ve ayrıca satışçılara üstleri tarafından uygulanan baskıyı göstermektedir. Oyuncu kadrosu harika olan filmde Alec Baldwin’in motivasyonel konuşması tüm filmi çalıyor diyebiliriz ama filmle birlikte muazzam bir baskı altında çalışmanın iyi ve kötü yanlarını görecek ve çok şey öğreneceksiniz.

6. Zengin ve Sefil (Trading Places - 1983)

Eddie Murphy, bir ticaret şirketi yöneticisi olmak için kandırılan, sokak yönelimli bir sanatçıyı canlandırıyor. Özellikle filmin son 15 dakikasında işlenen çılgınca bir alım/satım yarışı gibi çarpıcı bir sahneye sahip. Ayrıntıları açıklamadan bu sahnenin tek başına bile ödüle değer olduğunu söyleyebilirim. Fakat gerek 80'li yılların nostaljisi gerek başrol oyuncularının mükemmel oyunculuğu bu filmi izlemeyi bir zorunluluk haline getiriyor.

5. Büyük Kumar (Rogue Trader - 1999)

Bu film, dünyanın en eski ikinci ticaret bankası olan Barings Bank'ın iflasına yol açan bir yatırımcı olan Nick Leeson'un hikayesini anlatıyor. Yükselen bir yıldız olan Leeson, yükseldiği kadar hızlı bir şekilde de düştü. Verilen büyük kayıpları üstlerinden gizlemesiyle birlikte Nikkei'deki kısa bir pozisyonda başarısız oldu. Filmin kendisi eğlenceli olsa da, Leeson’un hikayesi risk yönetimi ve finansal gözetim konusunda harika bir ders veriyor.

4. Para Avcısı (The Wolf of Wall Street - 2013)

Film, Amerikan borsasında çalışan komisyoncu Jordan Belfort'un biyografisinden esinlenilerek hazırlanmıştır. Filmin ana karakteri olan Jordan Belfort, içindeki büyük hırsıyla yatırımcıları aldatarak kısa zamanda çok zengin olur ve kazandığı tonla parayı anında harcayabilecek duruma gelir. Oldukça pahalı ve kirli bir hayatı olan Belfort, dolandırıcılığı ve parayı bütün çıplaklığıyla gözler önüne sermiştir.

3. Kazan Dairesi (Boiler Room - 2000)

Babasının yüksek standartlarını yakalamak için bir yatırım firmasında brokerlik yapmakta olan bir genci konu alır. İşini başarıya götüren hızlı bir yol izlerken yaptığı işin göründüğü kadar meşru olmadığını fark eder. Kazan Dairesi bir kurgu eseriyken, pump-and-dump (P&D) uygulayan firmaların kurbanlarına verdikleri acı ve ıstırabı çok gerçekçi bir şekilde aktarır. Kazan Dairesi, borsaya yatırım yapmaya başlayanlar için adeta uyarıda bulunan bir filmdir.

2. Oyunun Sonu (Margin Call - 2011)

Belki de listedeki en finansal film olan Margin Call, 2008 ekonomik krizinin etkilerini Wall Street firmasındaki etkilerini 24 saatlik bir süreçte ele alıyor. Bankanın üst düzey yöneticileri, çalışanları işten çıkartarak krizi erteleyen geçici çözümlerle günü kurtarmaya çalışır. Yöneticiler ahlaki bir çıkmazdadır fakat kendilerine güvenen ve yatırım yapmaya devam eden müşteriler konusunda ne yapacakları meçhuldür. Yakın geçmişteki ekonomik krize ışık tutan film, oynanan politik ve ekonomik oyunları gözler önüne seriyor.

1.Borsa (Wall Street - 1987)

Genç ve sabırsız bir borsacı, yasadışı bilgi alışverişi dahil olmak üzere zirveye ulaşmak için her şeyi yapmaya isteklidir. Başlangıçta finans ile ilgili aşırılığı ve hedonizmi göstermek için hazırlanmış olan Wall Street; yatırımcılar, brokerler, analistler ve bankacılar için 30 yıl sonra bile hala inanılmaz bir güce sahip. Film bizi içeriden öğrenenlerin ticaretinin (insider trading) tehlikeleri hakkında uyarıyor. En baştan beri yaptığı hataları düzeltmeye çalışan bir brokerin hikayesini anlatan bu filmi mutlaka izleyin.

Bu filmlerin herhangi bir finansal uzman veya yatırımcı için mutlaka izlenmesi gereken filmler olduğuna inanıyorum. Hatta bu alanda kariyer yapmayı düşünüyorsanız, bazı filmler oldukça vahşi ve hatta bazen saçma bile olsa, finans dünyasına dair size az da olsa bir fikir verecektir. İyi seyirler...