HALKA ARZ OLAN ŞİRKETLERE YATIRIM ve RİSK YÖNETİMİ

Yazılar 27 Nis 2021

Yatırımlarım her türlüsü bir miktar risk taşır. Halka arz olan şirketlere yatırım yapmak da bunlara dahil. Son günlerde halka arz olan bazı şirketler görüyoruz. Peki halka arz konusunda ne kadar şey biliyoruz ve halka arz yatırımlarında risk yönetimi nasıl yapılabilir?

Halka Arz (IPO) Nedir?

Halka arz, bir şirketin hisselerinin borsada halka arz edilmesi anlamına gelir. Halka arzın en yoğun olduğu dönem 1990 yıllarında görülen dotcom balonudur denebilir. Halka arzlar, genelde borsada aşırı yükseliş olduğunda ve yatırımcılar kar elde edemeyen şirketlerden bile getiri elde etmeye çalıştığı zaman daha sık görülür.

Çoğunlukla, halka arz gerçekleştiğinde bu şirketin hisseleri büyük kurumlar tarafından ya da net değeri yüksek olan kişiler tarafından alınır. Yatırımcılar, genelde hisseleri ilk halka arz fiyatından almaz, halka arz sonrası alır.

Bir hisse senedinin halka arzdaki ilk yükselişinden yararlanmak riskli olabilir. Bu nedenle yatırımcıların şirketi iyice araştırarak uzun vadedeki beklentilerine yönelik tercih yapması daha iyi bir seçenek olabilir.

Halka arzla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilrsiniz.

Yatırımcılar İçin Riskler

Halka arz olan bir şirketin hisselerine yatırım yapmak risklidir. En büyük hata, risklere dikkat etmemektir. Halka arz olan şirketlerin hisselerine yatırım yapmanın riskli olmasının nedenlerinden bazıları şöyle sıralanabilir:

-Özel şirketlerin raporlama gereksinimi nispeten daha az olduğundan şirkete dair inceleme yapılabilecek tarihsel veriler azdır.
-Hisse senedinin fiyatını tahmin etmek ilk aylarda zor olur. İlk birkaç gün içinde hisse fiyatının çok yükseldiği ancak ardından fiyatının düşüş gördüğü hisseler olmuştur.
-Hisselerde yüksek volatilite görülebilir.
-Duygularla yatırım yapmak: Hissenin yükseleceğine inanarak, umut ederek körü körüne yatırım yapmak.

Halka arz yatırımları, normal hisse senedi yatırımlarının sahip olduğundan daha büyük volatilite ve risk taşıması nedeniyle kayıp verme potansiyeli daha fazladır.

Başlangıçta ​​risk profiliyle birlikte ortalamanın üzerinde potansiyele sahip bir halka arz olmuş şirket seçmek, risk yönetimi açısından daha iyi bir seçenektir.

Halka arzlar, normal hisse senedi yatırımlarına göre daha sıkı bir risk yönetim gerektirir. Bunun sebebi, bu hisselerin daha volatil olmasıdır. Yani yukarı veya aşağı yönlü hareketleri çok sık ve ani olabilmektedir.

Yatırımcılar Risk Yönetiminde Neler Yapabilir?

Potansiyel olarak güvenilebilecek halka arz şirketleri bulmak başlarda zordur. Bu nedenle öncelikle şirketle ilgili çok iyi araştırma yapmak ve tüm bilgileri incelemek gerekir. Büyük ve güçlü şirketlere yatırım yapmak genelde daha iyi seçenektir.

Eğer bir komisyoncu/broker bir halka arz hissesine yatırmanız size çok baskı yapıyorsa şüpheci olmanızda fayda var.

Şirketlerin sunduğu belgelerin çoğu şirket tarafından yazıldığından bilgilerin tarafsız olmadığını unutmamak gerekir. Bu nedenle şirkete dair haberleri, eski basın bültenlerini araştırın. Ayrıca bir şirketin finansörüne de dikkat etmek gerekir. Eğer büyük bir banka bir şirkete finansör olduysa bu daha güven vericidir.

Son olarak, halka arz olan şirketle ilgili her konuda dikkatli olmalısınız. Tüm detayları takip ederek kendinize uygun yatırıma odaklanmalısınız.

Halka arzlarda hesaba katılması gereken birçok unsur vardır ve sadece kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapmak daha iyi bir stratejidir. Elinizdeki paraya ve size uygun yatırım stratejilerine göre halka arz şirketlerin hisselerine yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Fakat her yatırımın risk taşıdığını unutmamalısınız.


Bu yazı tamamen bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermemektedir.