Haftanın Önemli Bitcoin ve Kripto Para Haberleri (14 Ekim 2019)

Yazılar 13 Eki 2019

Son birkaç gün içerisinde meydana gelen haber akışı piyasanın moralini düşürebilecek seviyede. Peki Bitcoin ve Altcoin fiyatlarını olumsuz etkileyebilecek olan haber başlıkları neler?

Bu haftaya damgasını vuracak olan haberleri ve bunların olası etkilerini ünlü kripto para yorumcusu Kripto Emre’nin son videosundan izleyebilir ve dinleyebilirsiniz:

https://youtu.be/Er_ohkmGF9s  

Haber başlıkları ise şu şekilde:

  • Amerikan Sermaye Piyasası Kurulu SEC, Dünya’nın en büyük ICO’su olacak olan Telegram ICO ve TON token’a yasaklama getirdi. ABD’de ICO ile ortaya çıkmış kripto paraların trade’i yaklaşık 1 senedir yasaklanmış durumda ve SEC bu kanuna Telegram’ı da dahil etmeyi ihmal etmedi.

  • Bitcoin için ASIC cihazlar üreten Bitmain firmasının CEO’su Jihan Wu Bitcoin’de önümüzdeki sene gelecek olan halvening (yarılanma) olayının fiyatlara bir etkisi olmayacağını savundu. Bitcoin’de belirli periyotlarla madencilere dağıtılan ödüller yarılanarak azaltılıyor ve bu da Bitcoin’in arzını sınırlıyor.

  • Facebook’un kripto para projesi Libra’da geçtiğimiz hafta PayPal vermiş olduğu desteği geri çektiğini açıklamıştı. PayPal’ın bu hamlesine şimdi de Visa, Mastercard, Stripe ve EBay’de katıldı. Peki Libra’nın geleceği ne olacak?

  • Amerikan Gelir İdaresi Başkanlığı IRS, önümüzdeki günlerde vergi formlarına kripto paralar ile ilgili alanlar ekleyeceğini duyurdu. Bu gelişme ile birlikte tüm ABD vatandaşları vergi beyannamesinde bulunurken ellerindeki kripto paralar ile ilgili de beyan vermek zorunda kalacak.