GÜMÜŞ YATIRIMI YAPMANIZ İÇİN BİLMENİZ GEREKEN 6 NEDEN

Yazılar 10 Ara 2020

Piyasada hemen her şeyde olduğu gibi, yatırımcılar yatırım yapacakları varlığa neden güvenmesi gerektiğini bilmek ister. Bu yazımızda değerli metallerden gümüşü ve gümüş yatırımının avantajlarını ele alacağız.

Gümüş, 2020 yılında oldukça bereketli bir yıl geçirdi. Hâl böyle olunca ve gümüş fiyatı yükseldikçe birçok yatırımcı da gümüşü yatırım portföylerine eklemenin doğru bir hamle olup olmayacağını sorguladı.

Gümüş de diğer değerli metal altın gibi güvenli liman varlıkları arasında görülmektedir. Küresel anlamda belirsizliklerin artmasıyla birlikte, bu iki varlık servetlerini korumak isteyenler için iyi bir seçim olabilir.

Gümüş külçe yatırım yapmanın avantajları

1. Gümüş koruma sağlayabilir – Yukarıda belirttiğimiz üzere, yatırımcılar genellikle belirsizlik ve kaos dönemlerinde değerli metallere akın ederler. Siyasi ve ekonomik belirsizlik fazla olduğunda, yatırımcılar genellikle altın ve gümüş gibi varlıklara geri döner. Hem altın hem de gümüş yatırımcılar için çekici olabilirken gümüş, altına yatırım yapan yatırımcıların gözünden kaçma eğilimindedir.

2. Maddi paradır - Nakit, hisse senetleri, tahviller ve diğer finansal ürünler yatırımda kabul edilen araçlar olsa da, esasında bunlar dijital senettir. Bu nedenle, para basmak gibi eylemler nedeniyle hepsi değer kaybına karşı savunmasızdır. Gümüş külçe ise sonlu, somut bir varlıktır. Bu varlık, diğer emtialar gibi piyasa dalgalanmalarına karşı savunmasız olmasına rağmen; doğal ve gerçek değeri nedeniyle tamamen çökmesi muhtemel değildir. Piyasa katılımcıları, gümüş para veya gümüş takılar gibi farklı şekillerde külçe veya gümüş külçe çubuklar satın alabilirler.

3. Altından daha ucuzdur - Beyaz metal altından daha ucuzdur ve satın almak için daha erişilebilirdir; aynı zamanda çok daha fazla harcama alanı bulunmaktadır. Bir ons altını bölmek zor olabilir. Ancak gümüş külçe, fiziksel altından daha pratik ve çok yönlüdür, bu da bu tür gümüş yatırımını daha çekici hale getirir.

4. Gümüş, altından daha yüksek getiri sağlar - Beyaz metal, altının yaklaşık 1/79'u değerinde olduğundan, gümüş külçe satın almak ekonomiktir ve gümüş fiyatı yükselirse çok daha büyük bir kazanç yüzdesi görmeye devam eder. GoldSilver'a göre geçmişte gümüş, boğa piyasalarında altın fiyatından daha iyi performans göstermiştir. GoldSilver, 2008'den 2011'e kadar gümüşün yüzde 448 arttığını, altın fiyatının ise aynı dönemde sadece yüzde 166 arttığını iddia etmektedir. Bir yatırımcının yatırım portföyündeki gümüş külçe ile portföyünü koruması mümkündür.

5. Tarih boyunca kullanılmıştır- Gümüş ve altın yüzlerce hatta binlerce yıldır yasal para olarak kullanılmakta ve bu da değerli metale bir istikrar katmaktadır. Gümüşün değerinin insanlık tarihi boyunca yüzyıllardır kabul edildiğini bilmek yatırımcılara güven verir ve bu nedenle bir fiat para birimi çökerken, bu değerli metalin gücünü koruyacağına dair bir beklenti vardır. Yatırımcılar ister gümüş külçe, ister saf gümüş, madeni para veya başka yollarla olsun, fiziksel gümüşe yatırım yaptıklarında; değerinin olduğu ve devam edeceğine dair bir güvence vardır.

6. Gümüş anonimlik sunar - Gizliliğinize değer verseniz de vermeseniz de, gümüş kullanıcılarına bir dereceye kadar anonimlik sağlar. Bu da gümüş külçe almak isteyen yatırımcılar için bir başka avantaj olarak karşımıza çıkar.

Kaynaklar:

https://investingnews.com/daily/resource-investing/precious-metals-investing/silver-investing/should-you-invest-in-physical-silver/#:~:text=While%20silver%20can%20be%20volatile,wealth%20in%20these%20difficult%20times.

https://www.pushkinantiques.com/german-silver-full

https://www.moneycontrol.com/news/business/commodities/gold-price-sinks-4-silver-crashes-by-rs-3300kg-as-investors-liquidate-position-on-positive-covid-vaccine-data-6094281.html

https://investorjunkie.com/investing/how-to-invest-in-silver/