GOLDMAN SACHS: KRİPTO PARA BİRİMLERİ BİR VARLIK SINIFI DEĞİL

haber 29 May 2020

Goldman Sachs analistleri, artık Bitcoin'i veya herhangi bir kripto para birimini firma müşterileri için bir varlık sınıfı olarak görmediklerini açıkladı.

Amerikan çokuluslu yatırım bankası Goldman Sachs, bir konferans görüşmesinde müşterilerine yeni nesil yatırımlar bir varlık sınıfı olarak nitelendirilmediğinden Bitcoin ve kripto para birimlerinden uzak durmalarını gerektiğini söyledi. New York merkezli bankanın bu açıklamayı “ABD Ekonomik Görünümü ve Güncel Enflasyon, Altın ve Bitcoin Politikalarının Etkileri” başlıklı bir görüşmede bildirdiği öğrenildi.

Bitcoin Bir Varlık Sınıfı Olamaz


Goldman Sachs, Bitcoin'in bir varlık sınıfı olduğunu yalanladı. Çarşamba günü bir müşteriyle yapılan görüşmede, Goldman Sachs analisti kripto para birimlerinin mevcut ekonomik ortamda geçerli bir yatırım aracı olmadığını dile getirdi. Katılımcılarla paylaşılan bir slaytta, “Bitcoin dahil olmak üzere kripto para birimleri bir varlık sınıfı olmaya uygun değildir” yazısı dikkat çekti.

Goldman Sachs'ın slaytından bir görüntü. Başlıkta "Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimleri varlık sınıfı değildir" yazıyor.

Analistler, kripto para birimlerinin volatil fiyat hareketlerine, diğer varlık sınıflarıyla istikrarsız ilişkilerine ve en önemlisi de enflasyon riskinden korunma olarak kullanılabileceğine dair kanıt eksikliğine işaret ederek bu para birimlerinin varlık sınıfı kategorisine alınamayacağını söylediler.

Ayrıca, Goldman Sachs, “Riskten korunma fonları (hedge fonları), yüksek oynaklıklarından ötürü kripto para birimlerini yatırım için cazip bulabilirken, bu cazibenin uygulanabilir bir yatırım mantığı oluşturmadığına inanıyoruz.” açıklamasını yaptı.

"Bitcoin Güvenli Değil"

Ayrıca, Bitcoin'in yasadışı faaliyetler için iyi bir kanal olabileceğini de iddia eden Goldman Sachs analistleri, yayınladıkları slaytta “Kripto para birimi defterlerinin çoğu kalıcı ve denetlenebilir kamu kayıtları olmasına rağmen, kripto para birimleri yine de Ponzi şemaları, fidye yazılımları, kara para aklama ve illegal piyasalar gibi yasadışı faaliyetleri destekliyor." diye belirtti.

Peki Goldman Sachs'ın açıklaması Bitcoin için olumsuz bir durum mu?

Sosyal medyadaki bazı kullanıcılar bu durumu oldukça negatif yorumladı. Bitcoinaire adlı bir kullanıcı, “Yani Goldman Sachs, Bitcoin fiyatının sıfıra düşeceğini düşünüyor” şeklinde yorumluyor.

Ancak Goldman Sachs'ın açıklaması aslında o kadar da olumsuz değil.

Bugün varlık sınıfı söz konusu olduğunda hisse senetleri ve emtialar akla geliyor. Örneğin, altın veya gümüş bir 'varlık sınıfı' değildir. Ama hepimiz biliyoruz ki altın ve gümüş değersiz değildir. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin özel bir varlık sınıfı olmaması, bu paraların değersiz oldukları anlamına gelmez.

Kripto Para Piyasalarında Son Durum

Bitcoin: Yükselişte

Ethereum: Yükselişte

Ripple: Yükselişte

Litecoin: Yükselişte

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?


Kaynak: ATOZ Markets