G7 ÜLKELERİ KORONAVİRÜS İÇİN GEREKEN HAMLELERE HAZIR

haber 3 Mar 2020

G-7 ülkeleri koronavirüs korkusu ile savaşmak için yardım sunmaya hazır olduklarını söyledi.

Dünyanın en büyük ekonomileri; güçlü, sürdürülebilir büyüme ve aşağı yönlü risklere karşı koruma sağlamak için tüm uygun politika araçlarını kullanma taahhütlerini teyit ettiklerini  ancak belli bir eylemde bulunmayacaklarını dile getirdiler. Piyasalar ise bu açıklamayı sevmedi ve hisse senetlerinde keskin bir düşüş yaşandı.

cybermagonline.com

G-7 ülkeleri ABD ve Japonya'ya ek olarak Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya'dan oluşuyor.

“COVID-19'un küresel büyüme üzerindeki potansiyel etkileri göz önüne alındığında, güçlü, sürdürülebilir büyüme ve aşağı yönlü risklere karşı koruma sağlamak için tüm uygun politika araçlarını kullanma taahhüdümüzü tekrar teyit ediyoruz.”

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, diğer ülkelerden maliye bakanları ve merkez bankası liderleriyle bir konferans  gerçekleştirdi.

Piyasalar, küresel makamlardan bir tür koordineli eylemin gelmesini bekliyor. ABD'de trader'lar, bu ay kısa vadeli faizlerde Fed'den 50 baz puan indirim bekliyorlar.

G-7 bildirisi herhangi bir spesifikasyon sunmadı ve borsalar düştü.

Bildiride, "G7 maliye bakanları, sağlık hizmetlerini genişletme çabalarının güçlendirilmesinin yanı sıra, virüsün müdahalesine yardımcı olmak ve bu aşamada ekonomiyi desteklemek için uygun olduğunda mali önlemler de dahil olmak üzere harekete geçmeye hazırlar. G7 merkez bankaları görevlerini yerine getirmeye devam edecekler, böylece finansal sistemin direncini korurken fiyat istikrarını ve ekonomik büyümeyi destekleyecekler.” açıklamaları yer aldı.


Kaynak: https://www.cnbc.com/2020/03/03/g-7-coronavirus-statement.html