FITCH: TÜRKİYE EKONOMİSİ 2020'DE %0.8 BÜYÜR

haber 3 Nis 2020

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından yayınlanan rapora göre, dünya ekonomisinin bu yıl koronavirüsün hızla yayılması sonucu küçülmesi bekleniyor.

Bu küçülmesinin yanı sıra Türkiye için de ekonomik büyüme tahminini düşürdü. Raporda, Türkiye ekonomisinin 2020 yılında %0,8 oranında büyümesi bekleniyor. 2019 yılında ise bu tahmin %3,9'du. Raporda ayrıca Türkiye'nin 2020 yılı enflasyon tahminini de %8.5 olarak belirtildi.

Bu arada Fitch, 2021 için ekonomik büyüme tahminini %4.5'e yükseltti. Fitch'in Türkiye'ye yönelik 2020 için son politika faiz oranı tahmini %8,7 olarak açıklanırken, 2021 yılı sonu için tahmininin değişmediği söylendi.

Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre, Türkiye ekonomisi dördüncü çeyrekte yıllık %6 ve 2019'da yaklaşık %1 büyümüştür.

Fitch'in Tahminleri Karamsar


Küresel kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings, Fitch Ratings'e katılarak ABD'nin kredi notunu 'AA + / A-1 + olarak teyit etti. ABD, koronavirüs salgını boyunca istikrarlı bir görünüme sahiptir dendi. S&P, ABD hükümetinin borç ve mali açıklarının pandeminin yol açtığı ekonomik şoktan sonra bu yıl daha da kötüleşeceğini belirtti.

ABD'de devlet ve yerel yönetimler insanlara virüsün yayılmasını durdurmak için evlerine sığınmalarını emretti. Ek olarak geçen hafta ABD Kongresi 2 trilyon dolardan yüksek bir koronavirüs ekonomik teşvik paketini onayladı.

Derecelendirme kuruluşu, bu yılki üretim kaybının kısmen telafi edeceğini ve 2020 yılında mali açık ve egemen borç yükünde keskin bir artıştan sonra ılımlı bir mali iyileşmeye görüleceğini belirtti. Söz konusu iyileşme 2021'de bekleniyor. S&P'ye göre, ABD ekonomisi 2021'de %3,2 ve ertesi yıl %2,5 oranında iyileşmeden önce bu yıl %1,3 oranında daralacak.

Geçen hafta Fitch, yayılan koronavirüsün neden olduğu büyük ekonomik şoklardan önce bile ABD'nin zaten yüksek borç ve mali açıklarının kredi güçlerini hırpalamaya başladığı konusunda uyarmıştı.

Hükümet Amerikalıları, salgında en az 100.000 ölümün görülebileceği konusunda uyararak önümüzdeki zorlu 2 hafta öncesinde katı izolasyon tedbirlerinin alınması gerektiğini duyurdu.


Kaynak: https://www.foxbusiness.com/markets/sp-joins-fitch-in-affirming-us-amid-virus-outbreak-says-debt-deficit-to-worsen