Fed'den Bullard: Umarım ABD Ekonomisi 1994'teki Yumuşak İnişin Sonuçlarını Tekrarlar

Yazılar 24 Haz 2022

St. Louis Fed Başkanı James Bullard Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankası'nın bu yıl faiz oranlarını hızla yükseltebileceğini ve merkez bankasının 1994'teki sıkılaştırma döngüsünün başarısını tekrarlayabilirse ileride "yıldız" bir ekonomi oluşturabileceğini söyledi.

Bullard, AXA-Barcelona School of Economics tarafından İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen bir etkinlikte, "Bu sıkılaşma olayı o yıl bazı aksamalara neden oldu" dedi. "Ancak, 1990'ların ikinci yarısında ABD ekonomisini mükemmel bir performans için hazırladığını her zaman hissetmişimdir... Umarım bu sefer de yine böyle bir şey elde edebiliriz."

Bullard, ABD merkez bankasının %2 hedefinin üç katından fazla olan inatla yüksek enflasyonu ehlileştirmeye yönelik agresif Fed eyleminin vokal destekçisi oldu. 1994 sıkılaştırma döngüsü, Fed'in bir 75 baz puanlık ve iki 50 baz puanlık hamleyi içeren yedi hızlı artışta faiz oranlarını ikiye katlayarak %6'ya çıkardığını gördü. Bir durgunluğun önlendiği Fed'in sözde yumuşak inişinin ardından hızlı bir büyüme ve tarihsel olarak sıkı bir işgücü piyasası dönemi geldi.

Geçen hafta, beklenenden daha kötü bir enflasyon raporunun ardından, Fed faiz oranlarını dörtte üç oranında artırarak %1,50-1,75 aralığına yükseltti, ancak şimdi borçlanma maliyetlerini bu seviyenin iki katından fazla artıracağını tahmin ediyor. önümüzdeki altı ay.

Fed Başkanı Jerome Powell geçen hafta Temmuz ayında 50 veya 75 baz puanlık bir hareket beklediğini ve o zamandan beri merkez bankasının ekonomiyi resesyona sokması durumunda fiyat baskılarını düşürme yaklaşımlarında daha önce daha temkinli olanlar da dahil olmak üzere bazı politika yapıcıların, ne pahasına olursa olsun bir yaklaşımı desteklediği ortaya çıktı.

Cumartesi günü, Fed Guvernörü Christopher Waller, Fed'in Temmuz'daki bir sonraki toplantısında 75 baz puanlık bir artış daha uygulamaya çağırdı ve merkez bankasının artık fiyat istikrarını yeniden sağlamak için "her şeyin içinde" olduğunu söyledi.

Bullard, Fed'in enflasyonu düşürmek için hala gitmesi gereken bir yol olduğunu kaydetti. "Hızlı hareket ediyoruz, ancak düşük bir seviyeden ve uyguladığımız çok uyumlu para politikasından hareket ediyoruz" dedi.