Fed Tutanakları Daha Fazla Faiz Artırımına İşaret Ediyor

Yazılar 18 Ağu 2022

Fed yetkilileri, 26-27 Temmuz politika toplantısı tutanaklarına göre, geçen ayın sonlarında ABD enflasyon baskılarının hafiflediğine dair "çok az kanıt" gördüler ve fiyatlardaki artışı kontrol etmek için ekonomiyi gerektiği kadar yavaşlamaya zorlamak için kendilerini çelikleştirdiler.

20-21 Eylül toplantısından başlayarak, belirli bir oran artış hızına açıkça ima etmese de, 17 Ağustos Çarşamba günü yayınlanan tutanaklar, politika yapıcıların enflasyonu kontrol altına almak için oranları gerektiği kadar yükseltmeye kararlı olduklarını ve bunun gerçekleşmesi için daha az harcama yapmayı ve genel büyümeyi düşürmeyi kabul ettiklerini gösterdi.

Temmuz toplantısı itibarıyla Fed yetkilileri, ekonominin bazı bölümlerinin, özellikle de konutun, daha sıkı kredi koşullarının ağırlığı altında yavaşlamaya başladığını, ancak işgücü piyasasının güçlü kaldığını ve işsizliğin neredeyse rekor düşük seviyede olduğunu kaydetti.

Bununla birlikte, en önemli ölçütte, Fed yetkilileri en azından Temmuz ayı sonunda çok az ilerleme kaydettiler.

Tutanaklarda, "Katılımcılar, bugüne kadar enflasyon baskılarının azaldığına dair çok az kanıt olduğu konusunda anlaştılar" denildi. Enflasyonda bir miktar düşüş, küresel tedarik zincirlerinin iyileştirilmesi veya yakıt ve diğer emtia fiyatlarındaki düşüşler yoluyla sağlanabilse de, ağır yükün bir kısmı, hanehalkı ve işletmelere daha yüksek borçlanma maliyetleri dayatarak gelmek zorunda kalacaktı.

İlginizi Çekebilir: Döviz Kurları ve Faiz Oranları Arasındaki İlişki

Tutanaklarda, "Katılımcılar, toplam talepteki yavaşlamanın enflasyon baskılarını azaltmada önemli bir rol oynayacağını vurguladı" denildi.

Tutanaklar, gelecekteki zamların hızının, gelen ekonomik verilere ve ekonominin halihazırda onaylanan yüksek oranlara nasıl uyum sağladığına ilişkin Fed değerlendirmelerine bağlı olacağını söyledi.

Bazı katılımcılar, son kırk yılın zirvesinde seyreden enflasyonu kontrol etmek için oranların "yeterince kısıtlayıcı bir seviyeye" ulaşması ve "bir süre" orada kalması gerektiğini düşündüklerini söyledi.

Merkez bankasında ortaya çıkan tartışmaya bir göz atarken, "birçok" katılımcı, Fed'in "fiyat istikrarını yeniden sağlamak için politika duruşunu gereğinden fazla sıkılaştırabileceği" riskine dikkat çekti.

Tutanakların yayınlanmasından sonra, Fed'in politika faizine bağlı vadeli işlem yatırımcıları, Eylül ayında daha muhtemel olarak 50 puanlık bir faiz artışı öngördü ve federal fon vadeli işlem fiyatları 75 baz puanlık bir artış için sadece %40'lık bir şansı yansıttı.

Fed, bu yıl gösterge gecelik faiz oranını 225 puan artırarak %2,25 ile %2,50 hedef aralığına yükseltti. Merkez bankasının önümüzdeki ay faiz oranlarını 50 veya 75 baz puan artırması bekleniyor.

Fed'in faiz artırımlarını geri çekmesi için, bir sonraki toplantıdan önce açıklanacak enflasyon raporlarının, fiyat artışlarının hızının düştüğünü teyit etmesi gerekecek.

Fed'in Temmuz ayı politika toplantısından bu yana elde edilen veriler, yıllık tüketici enflasyonunun Haziran'daki %9,1'den o ay %8,5'e düştüğünü gösterdi ve bu, gelecek ay 50 baz puanlık daha küçük bir faiz artışına işaret edecek bir gerçek.

Temmuz ayında iş ve ücret artışı beklentileri aştı ve son zamanlardaki bir borsa rallisi ekonominin Fed'in rahatlığı için hala çok "sıcak" olduğunu gösterebilir.