Fed, Kripto Para Faaliyetleri Yürütecek Bankalar İçin Rehber Yayınladı

Yazılar 17 Ağu 2022

ABD merkez bankası Fed 16 Ağustos Salı günü, kripto para birimleri içeren faaliyetler yürütmeyi düşünen bankalar için bir rehberl yayınladı ve bankaların Fed'i önceden bilgilendirmeleri ve yaptıkları her şeye yasal olarak izin verildiğinden emin olmaları gerektiğini vurguladı.

Fed yaptığı açıklamada, kripto para birimlerinin bankalara "potansiyel fırsatlar" sunabilmesine rağmen, firmaların, uçucu varlıkların güvenliği ve sağlamlığı veya tüketici korumalarını tehdit etmemesini sağlamak için önceden sistemlere sahip olduklarından emin olmaları gerektiğini söyledi.

Ajans, bankaların ayrıca kripto ile ilgili herhangi bir faaliyette bulunmadan önce Fed'i bilgilendirmesi gerektiğini ve halihazırda kripto girişimlerini sürdüren tüm bankaların da dijital varlık alanına katılımları hakkında Fed'i bilgilendirmesi gerektiğini söyledi.

Fed ayrıca devlet üyesi bankaları kripto faaliyetlerine katılmadan önce devlet düzenleyicilerini bilgilendirmeye teşvik etti.

Fed, denetim mektubunda, kurum tarafından denetlenen bankaların, mevcut yasaların herhangi bir belirli başvuruyu dikte edip etmediğini ve söz konusu faaliyetlere yasal olarak izin verilip verilmediğini belirlemek de dahil olmak üzere, kripto ile ilgili herhangi bir faaliyete başlamadan önce birkaç adım atması gerektiğini söyledi.

Fed, bankaların ayrıca, herhangi bir çabanın güvenli ve sağlam bir şekilde yürütülmesini ve ilgili tüketici koruma yasalarına uygun olmasını sağlamak için kriptoya dahil olmadan önce yeterli risk yönetim sistemlerine ve kontrollerine sahip olması gerektiğini söyledi.

Hareket, Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren liderliğindeki birkaç Demokrat senatörün ABD Para Birimi Denetçiliği Ofisi'ni (OCC) daha önce yayınlanan kripto kılavuzunu iptal etmeye ve "diğer ihtiyati tedbirlerle koordineli olarak kapsamlı bir yaklaşımla değiştirmeye" çağırmasından sadece birkaç gün sonra geldi.”

Geçen yıl, Fed ve OCC dahil olmak üzere ABD bankacılık düzenleyicileri ortaklaşa, 2022'de bankaların kripto ile ilgili ne tür faaliyetlerde bulunabileceklerini, firmaların bilançolarında müşteriler adına dijital varlıkları tutabilecekleri ve kripto ticaretini kolaylaştırabilecekleri de dahil olmak üzere netleştirmeyi amaçladıklarını söylemişti.