FED KENDİ KRİPTO PARASINI MI ÜRETECEK?

haber 3 Eki 2019

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi üyeleri, Federal Rezerv'e, ABD doları cinsinden bir kripto para birimi oluşturma planlarının olup olmadığını sordular.

Çok konuşulan kripto para birimleri nedir?

Kripto para, finansal işlemleri yürütmek için şifreleme  teknolojisini kullanan internet tabanlı bir değişim aracıdır. Kripto  para birimleri merkeziyetsizlik, şeffaflık ve değişmezlik kazanmak için  blockchain (blok zincir) teknolojisinden yararlanır. Dijital para birimi  diyebileceğimiz kripto paralar dolar, euro gibi para birimleri gibi takas araçlarıdır. Kripto para piyasasına dair detaylı bilgi için tıklayınız.

ABD DOLARI TEHLİKEDE Mİ?

Fed, ulusal bir dijital para birimi geliştirme yetkisine sahip. Federal Reserve System (FED), Amerika Birleşik Devletleri'nin merkez bankasıdır ve tartışmasız dünyadaki en güçlü finansal kurumdur. Federal Reserve System, 1913’de ABD Kongresi tarafından, millete güvenli, esnek ve istikrarlı bir parasal ve finansal sistem sağlamak için kuruldu. Fed ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve yetkilerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Federal Rezerv Yönetim Kurulu Başkanı Jerome Powell’ın 30 Eylül’deki mektubunda, ABD Temsilcileri French Hill ve Bill Foster, ABD dolarının öneminin dijital para birimlerinin küresel çapta yaygınlaşmasından ötürü tehlikeye girebileceği konusundaki endişelerini dile getirdiler ve eklediler;

“Uluslararası alanda şu anda 40'tan fazla ülkenin dijital para birimi geliştirmek istediğini tespit eden bir çalışma yapıldı”.

Yetkililer, dijital para birimlerinin kâğıt paranın özelliklerini ve faydalarını üstlenme potansiyeli nedeniyle, Fed'in de bir ABD doları cinsinden dijital para birimi geliştirme projesini üstlenmesinin aciliyetinin giderek arttığını belirttiler.
İki kongre üyesi, Federal Rezervin dijital bir ulusal para birimi geliştirerek daha güvenli, daha esnek ve daha istikrarlı bir parasal ve finansal sistem kurma yeteneğine ve yetkisine sahip olduğunu belirtti.

Eski Federal Rezerv yetkilisi Simon Potter’in, ABD dolarının hakimiyetini dijital para birimiyle değiştirerek sonlandırma önerisinin bir anlam ifade etmediğini söyledi.

Potter, özel bankaların merkez bankalarının sanal para birimlerini etrafında koordine etmelerinin pek mümkün olmadığını da aktardı. Hatta bu durumda merkez bankalarının, bu işlemi yapan özel sektörden endişe duyması gerektiğini de ekledi.

Potter'a göre ABD dolarının değerinin ve gücünün korunması gerekiyor. Çünkü aksi durumda, küresel çapta özellikle borçlar için kullanılan ABD dolarının değer kaybetmesi, kontrol edilememesi hatta yok olması gibi durumlar gerçekleşirse ABD çok ciddi olumsuz sonuçlarla yüz yüze gelmek zorunda kalabilir.  


Kaynak:

cointelegraph.com