Fed Faiz Oranlarını Arttırdı, Powell Daha Fazla Faiz Artışının Sinyalini Verdi

Yazılar 4 Kas 2022

Fed 2 Kasım Çarşamba günü faiz oranlarını üst üste dördüncü kez 75 baz puan oranında artırdı ve merkez bankası, yükselen resesyon riskine rağmen, gelecekteki para politikası sıkılaştırması için hala yüksek faiz artışlarının geleceğinin sinyalini verdi.

Federal Açık Piyasa Komitesi, gösterge faiz oranını %3’ten %3,25 aralığından %3,75 ila %4 aralığına yükseltti.

Daha sıkı finansal koşulların ekonomi üzerindeki etkisine karşı temkinli olduğuna dair bir işaret olarak Fed; komitenin para politikasının kümülatif sıkılaşmasını, faiz artırımlarının gelecekteki hızının belirlenmesinde para politikasının ekonomik aktiviteyi, enflasyonu ve ekonomik ve finansal gelişmeleri etkilemesindeki gecikmeleri de dikkate alacağını söyledi.

Ancak Fed başkanı Jerome Powell Çarşamba günü “faiz artırımını duraklatmayı düşünmek için çok erken" dedi. Fed başkanı, "nihai faiz oranları seviyesinin daha önce beklenenden daha yüksek olacağını" da sözlerine ekledi. Bu, oranların Fed'in Eylül tahminlerinde görülen %4,6 seviyesinin oldukça üzerinde zirve yapabileceğini gösteriyor.

Fed toplantısı öncesinde pek çok kişi, önümüzdeki aylarda ekonominin yavaşladığına dair kanıtlar olacağı için Fed'in daha önce faiz oranlarına ilişkin yaptığı tahminlerin üst sınırına ulaşması gerekmeyebileceğine dair bahse girmişti. Ancak bu faiz artırımı olası bir resesyona odaklanmayı yeniden canlandırdı.

Spouting Rock Asset Management Baş Stratejisti Rhys Williams Salı günü verdiği bir demeçte “Yılın son faiz artışı olabilir veya Aralık'ta 25 baz puanlık artış olabilir, çünkü yıl sonuna kadar, bir faiz artışı daha yapmalarının gerekmediğine dair gerçek bir yavaşlama işaretinin yeterli olacağını düşünüyorum ve risk şimdi olduğundan iki kat daha fazla olacak,” dedi.

Ancak Fed, faiz artışlarının hızının verilere bağlı olacağını vurguladı. Ancak son veriler, sağlam bir işgücü piyasasına ve sabit kalan enflasyona işaret etmeye devam ediyor.

Ancak Powell, yakın gelecekte daha yavaş bir faiz artırım hızının görülebileceğine dair bir umut belirtisi gösterdi ve bu tartışmanın bir sonraki toplantıda veya ondan bir sonraki toplantıda yapılabileceğini söylemesine rağmen henüz bir karar verilmediğini vurguladı.

Yatırımcılar daha az şahin bir Fed'e bahislerini yeniden değerlendirirken, pozitif bölgede kısa bir süre kalmasının ardından hisse senetleri keskin bir şekilde düştü.