FED FAİZ KARARI VE ABD BORSALARI

haber 31 Eki 2019

Federal Rezerv (FED), devam eden ticaret anlaşmazlıkları ve zayıf küresel büyümenin ortasında yavaşlamaya devam etmesiyle bu yıl üçüncü kez faiz oranlarını düşürdü.

İpotek, kredi kartı ve diğer borçlanmaların maliyetini etkileyen federal fon oranı %1.5 ile %1.75 arasında değişecek.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında Fed'in öngörülebilir gelecek için oranları sabit tutacağını şiddetle belirtti. Powell, mevcut ekonomik seviyenin Fed'in ılımlı ekonomik büyüme, güçlü bir işgücü piyasası ve enflasyonun %2 civarında büyüdüğü görüşü dikkate alındığında “uygun kalması muhtemel” olduğunu belirtti. Powell eğer bu durum değişirse, Fed'in buna göre cevap vereceğini belirtti.

Kaynak: time.com

ABD borsası, sabah açılışta düşük seyretti ancak öğleden sonra Fed'den çeyrek puanlık bir faiz indiriminin gelmesinin ardından yükselişe geçti. Fed Başkanı Jerome Powell'ın yaptığı açıklamaların ardından FAANG grubunun bir parçası olan teknoloji devleri Apple (AAPL) ve Facebook (FB), yatırımcıların kapanıştan sonra kazanım beklemesinin etkisiyle rahatlama yaşadılar.

Şili, Çin ve ABD'nin bir ticaret anlaşması imzalamaları beklenen APEC ticaret toplantısını iptal ettikten sonra, hisse senetleri düşüşe geçmişti. Ayrıca beklenenden daha güçlü bir üçüncü çeyrek GSYİH büyüme oranı (%1,9) da bazı yatırımcıları sarsmıştı.

Ancak Powell'ın enflasyon kontrol altında kaldığı sürece, fiyat artışlarının muhtemel olmadığı yönündeki sözleri, piyasa duyarlılığını keskin bir şekilde etkiledi. Dow Jones Industrial Average %0,4 artarken, teknoloji sektörü ağırlıklı Nasdaq %0,3 ve S&P 500 %0,3 arttı. Russell 2000 Index de kayıplarını % 0.3'e indirdi.

Büyük borsalardaki hacim bir gün önceye göre artmıştı. NYSE cirosu %9 artarken, Nasdaq %4 oranında yükseldi.

Kazançlar artış gösterirken hem Apple hem de Facebook düşüşe geçti. Apple, 221.47 alım noktasından itibaren düz bir bazda kaldı. Temelde pek değişiklik göstermedi ve borsalardaki kazançların ardından sadece %0.7 oranında yükseldi.

Güne % 1'den daha fazla düşüş yaşayarak başlayan Facebook, kapanışta sadece %0.6 oranında bir artış gösterebildi. Artan kazanç ve satış sürprizi sonrasında %3.5 arttı.
Diğer FAANG üyeleri piyasayı karışık izledi. Amazon (AMZN), %1 artışta. Netflix (NFLX) %3.6 oranında artarak, 50 günlük hareketli ortalamasını Wall Street tahminlerinin oldukça üstünde bir artış gösterermiş oldu.

Alphabet Google (GOOGL) ise pazartesi günü %2 oranında artış gösterdi. Bunların yanında birçok yazılım firmasının da yükselişe geçtiği görüldü.

Salesforce.com (CRM) % 1,5 oranında değer kazandı. Çarşamba günü yaşanan yükselişle birlikte Salesforce.com, hem 50 günlük hem de 200 günlük hareketli ortalamalarını yedi haftada ilk kez yeniden yakalamış oldu.

Paylocity Holding (PCTY) %2,1 arttı. Paylocity hisse senedi 112.56 alım noktasının altında tüm zamanların en yüksek seviyesinden sadece %8 oranında konsolide ediyor.

Bir başka büyük yazılım firması olan Adobe Systems (ADBE) %2,6 oranında değer kazandı. Atlassian (TEAM) %4.2 kazanım gösterdi. Son haftalarda 200 günlük çizgisinin altına düştükten sonra, Atlassian bir kez daha bu seviyenin üstünde destek buldu ve 50 günlük çizginin hemen altında oturdu.

Kaynak:

investors.com