FED BAŞKANINDAN 5 ÖNEMLİ AÇIKLAMA

haber 14 Kas 2019

Fed Başkanı Jerome Powell, çarşamba günü Capitol Hill'de yaptığı konuşmada Kongre'ye seslendi. Konuşulan konular arasında ekonomi, iklim değişikliği ve politika vardı. Powell, özellikle politika ve repo konuları üzerine gelen bazı soruları cevaplamaktan kaçındı.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, ekonomi için yeni bir normal anlayış öne sürdü, iklim değişikliği ile ilgili soruları cevapladı ve politik soruları hemen hemen hiç cevaplamadan savuşturdu.

Kaynak: politico.com

Jerome Powell'ın yaptığı açıklamalara dair 5 detay:

1.Yeni "Yeni Normal"

Powell, Joint Economic Committee ile yaptığı görüşmede ekonomiye dair genel anlamda güçlü eleştiriler getirdi. Ancak, aynı zamanda, tam istihdam ve fiyat istikrarı konusundaki görevlerini yerine getirmeye çalışırken, Fed'in aslında neye karşı çıktığını da görmüş oldu:

“Bana kalırsa "yeni normalin" düşük faiz oranları, düşük enflasyon, muhtemelen daha düşük büyüme olduğunu düşünüyorum ve bunun yalnızca ABD’de değil tüm dünyada gerçekleştiğini görüyorsunuz.”

dedi.

Fed bu yıl üç kez faiz oranlarını düşürmüştü. Bankaların kısa vadeli borç verme için talep ettikleri gösterge fon oranı %1,5-1,75 arasında sabitlendi. Ayrıca, Fed Avrupa’daki gibi negatif faiz oranlarını dikkate alabilecekleri fikrini reddetti.

2.İklim Değişikliği

En az iki komite üyesi Powell'a, para politikasını uygularken Fed'in iklim değişikliğini dikkate alıp almadığını sordu. Powell, konunun ekonomik etkiler ve finansal duruma ilişkin genel değerlendirmelerin bir parçası olduğunu belirtti, ancak Fed’in misyonunun merkezinde olmadığını söyledi. Powell;

“İklim değişikliği önemli bir konu, ancak temel olarak Fed'i çok ilgilendiren bir konu da değildir. Yalnızca Fed'i değil, birçok devlet kurumunu ilgilendirir.”

diye açıkladı.

Powell'ın bu yanıtları gerçekten çok ilginç çünkü daha geçen hafta San Francisco Fed “İklim Değişikliği Ekonomisi” adında bir gün süren bir seminer gerçekleştirmişti. Fed Yönetim Kurulu'ndan Lael Brainard, “Federal Rezervin iklim değişikliği konusunu dikkate almasının önemli olacağı” şeklinde açıklamalar yapmıştı.


3.Politika

Powell, üyelerin onu siyasi meseleler üzerine yorum yapmaya teşvik etmeye çalıştığı en az iki olayla karşı karşıya kaldı. Texas Republican Sen. Ted Cruz, Powell'ın Demokratik başkanlık hususundaki vergi planları hakkında yorum yapması için çeşitli yollar denedi. Powell, “Beni affedin ama 2020 seçimleri hakkında konuşma konusunda oldukça isteksizim. Dolaylı olarak, sorunuzda belirttiğiniz gibi, bu durum aday önerileriyle ilgili. Dürüst olmak gerekirse, bu işe girmek istemiyorum" dedi.

Kongrenin başlarında, Virginia Demokrat Rep. Don Beyer, Powell'a Fed'in Başkan Donald Trump'tan Salı günü New York’ta göründüğü sırada aldığı acımasız eleştiri hakkında bir soru sordu. “On yıldan uzun bir süredir geliştirilen çok dikkatli ve düşünceli bir sürece sahibiz. Faiz oranlarını işte böyle belirlemeye çalışıyoruz. Yaptığımız hiçbir şeyde politik faktörleri veya buna benzer unsurları ele almıyoruz" dedi.

4.Çin

Tom Cotton, Fed başkanına Çin’de görülen ekonomik büyüme hakkındaki görüşünü sordu. Ekonomist Michael Pettis’in yaptığı araştırmalara dayanarak, yalnızca GSYH’nin % 6,2’nin yükseldiğine dair ısrarına rağmen, Çin’in çok az bir büyüme gösterdiğini iddia eden araştırmalara değindi. Powell ise Çin'de neler olup bittiğini bilmenin gerçekten zor olduğunu dile getirdi ve Fed yetkililerinin Çin'deki ekonomik verileri analiz ederken oldukça dikkatli olduklarını ekledi.

5.Repo

Piyasadaki nakit sıkıntısı yükselişe geçti ve Fed’in repo piyasası hedef alanının bir miktar altına düştü. O zamandan beri, Fed oranları kontrol altında tutmaya ve finansman işlemlerinin sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlamaya yönelik geçici ve uzun vadeli programlar uyguluyor. Powell “Eylül ayında olanlara hala bakıyoruz. Artık durumun kontrolümüz altında olduğunu düşünüyorum” diye açıkladı. Fed'in, krizden önce banka rezervlerini tuttukları seviyelerde tutması gerektiğini öğrendiğini söyledi. Ayrıca kısaca, bankalar için likidite şartlarının arttığını belirtti.

Bu bir süreç. Yine de ekonomi veya genel olarak halk için herhangi bir etkisi olmayan bir şeydir” diyerek konuyu kapattı.

YENİ FAİZ İNDİRİMLERİ YOLDA MI?


"Daha fazla faiz indirimi olasılığı düşük."

Pek çok ekonomist gelecek yıl bir resesyon olacağını tahmin ediyor. Fakat Powell, ekonomi önemli ölçüde zayıflamadıkça Fed'in faiz oranlarını daha da düşürme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Powell “Ekonomi, işgücü ve enflasyon Fed’in görüşleriyle tutarlı kaldığı sürece para politikasının şu anki duruşu uygun görülmelidir” dedi.

Kaynak:

cnbc.com