Facebook’un Kripto Parası Libra Pek Çok Dev Şirketten Yatırım Çekiyor!

Yazılar 9 Ağu 2019

Facebook’un Kripto Parası Libra, Finansal Hizmetlerde Bir Devrim Yaratmayı Vaat Ediyor

Dünya’da bankacılık hizmetlerine erişimi olmayan çok sayıda insan var ve hala ekonomik mübadele aracımız büyük oranda nakit para. Bunun yarattığı bazı sıkıntılar var. Nakit para kaybolabilir ya da çalınabilir. Bankacılık hizmetlerine erişimi olmayan, çoğu gelişmekte olan ülkelerde yaşayan kadınlardan oluşan 1 milyardan fazla insanın emeklerinin karşılığı olan ödemelerini alabilmesinin daha hızlı ve ucuz bir yolunun bulunması gelişmekte olan ülkelerin ekonomik gelişimi için büyük bir önem arz etmekte. Ancak geleneksel bankacılıkta uluslararası transferlerin gerçekleşme süreleri yavaş ve maliyetler oldukça yüksek.

İşte Facebook’un kripto para birimi Libra tam olarak burada devreye giriyor. Herhangi bir akıllı telefon üzerinden kullanılabilecek Libra sayesinde gelişmekte olan ülkelerde geleneksel bankacılık hizmetlerine erişmekte zorluk yaşayan insanların bu hizmetlere erişmeleri amaçlanıyor. Bu sayede mübadele masraflarının azaltılması ve ekonomik transferlerin daha hızlı gerçekleşmesi hedefleniyor.

Peki bunun önemi nedir? Libra’nın internet sitesinde söylenene göre finansal hizmetlere erişimin kolaylaşmasının gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerine 3.7 trilyon dolardan fazla para girmesini sağlaması ve global fakirliği %22 oranında azaltması bekleniyor. Libra’nın uluslararası para transferlerini ucuzlatıp kolaylaştırması nedeniyle özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki fakirliği engellemek adına büyük bir adım olması bekleniyor.

Libra’ya Yatırım Yapan Dev Şirketler Göz Kamaştırıyor!

Libra’nın potansiyelinin farkında olan pek çok dev şirket var. Pek çok farklı sektörden pek çok farklı şirket Libra’yı maddi olarak desteklemelerinin yanı sıra kendi şirketlerine yapılan ödemelerde de kullanılabilmesi için harekete geçmiş durumda. Başlangıçta en az 10 milyon dolarlık yatırım yapan şirketler, Libra Association’ın kurucu üyeleri arasında olup şirketin geleceğinde söz hakkı olma hakkı kazanıyor. Libra Association’ın 2020’deki faaliyet başlangıcına kadar en az 100 kurucu üyesi olması bekleniyor. Şu anda Libra Association’ın kurucu üyelerinden olan şirketlerse şu şekilde:

Ödeme: Master Card, Mercado Pago, PayPal, PayU, Stripe, Visa

Teknoloji ve Dijital Pazar: Booking Holdings, E-Bay, Facebook/Calibra, Farfetch, Lyft, Spotify, Uber

Telekomünikasyon: Iliad, Vodafone

Blok Zinciri: Anchorage, BisonTrails, CoinBase, Xapo

Girişim Sermayesi: Andreessen Horowitz, Breakthrough Initiatives, Ribbit Capital, Thrive Capital, Union Square Ventures

Kar Amacı Gütmeyen ve Multilateral Kuruluşlar, Akademik Kurumlar: Creative Destruction Lab, Kiva, Mercy Corps, Women’s World Banking

Spotify, E-Bay, Uber ve Lyft dahil pek çok şirketin sistemleriyle Libra entegre bir şekilde çalışıp bu şirketlere yapacağınız ödemeleri Libra ile de gerçekleştirebileceksiniz.

Libra ile ilgili ilginç bir nokta, Visa ve Master Card gibi geleneksel tarzda finans şirketlerinin bu kripto paraya ciddi bir yatırım yapmış olması. Ancak buna aslında çok şaşırmamamız gerekiyor. Visa ve Master Card’ın Libra’nın beraberinde getirme potansiyeli taşıdığı dijital finans hizmetlerinin iyiden iyiye yükselmesi durumunda kendilerini güvence altına almaya çalıştığını söyleyebiliriz. Bu dönüşüm sürecini en az hasarla atlatmak ve geride kalmamak için geleneksel finans şirketlerinin Libra’ya yatırım yapması, eski moda bir teknoloji şirketinin yeni teknoloji şirketlerine de yatırım yapmasına benziyor.

2020’de faaliyete başlayacak Libra’nın finans hizmetlerinde beklenen devrimi yaratıp yaratmayacağını bekleyip göreceğiz.

Libra Coin