FACEBOOK HİSSELERİ DÜŞTÜ

haber 30 Oca 2020

Facebook 29 Ocak Çarşamba günü şirketin artan maliyet ve daralma raporunu açıkladığında hisseleri % 7 oranından daha fazla düşüş gösterdi.

Kazançlar: Hisse başına tahmini 2.56 $ ve 2.53 $.
Gelir: Tahmini 20.89/21.08 milyar dolar
Günlük aktif kullanıcılar: FactSet'in tahmini 1,66/1,65 milyar kişi.
Aylık aktif kullanıcılar: FactSet'in tahmini 2,5 milyar kişi.
Kullanıcı başına ortalama gelir: FactSet'in tahmini 8,38 dolar.*

Facebook’un 2019 yılı maliyetleri ve giderleri, 2018 yılına göre göre %51 oranında arttı ve 46.71 milyar dolara yükseldi.

Facebook, bir önceki yıla göre yaklaşık %24,7 oranında gelir artışı bildirdi ve bu da şirketin % 30'un altında büyüme kaydettiği dördüncü çeyrek oldu. Şirket Çarşamba günü ayrıca 10 milyar dolarlık hisse alım programı açıkladı.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada, “Topluluğumuz ve işimiz büyümeye devam ettiği için iyi bir 4.çeyrek ve güçlü bir yıl sonu oldu. İnsanların önem verdikleri kişilere bağlı kalmalarına yardımcı olacak hizmetler geliştirmeye ve buna odaklanmaya devam ediyoruz.” dedi.

Facebook, bir önceki çeyrekte kendilerine bağlı olan diğer uygulamalar da dahil olmak üzere aylık 2,89 milyardan fazla kullanıcıları olduğunu açıkladı. Bir önceki çeyrekte bu sayı 2.8 milyar kişiydi. Bu metrik, ana uygulama olan Facebook ve Instagram, Messenger ve WhatsApp'taki toplam kullanıcı sayısını ölçmek için kullanılıyor.

ABD ve Kanada'da Facebook’un kullanıcı sayısı, 189 milyondan 190 milyona yükseldi. Avrupa'daki kullanıcı tabanı, günlük 288 milyon aktif kullanıcıdan 294 milyona yükseldi.

Analistlerle yaptığı görüşme sırasında Zuckerberg, Facebook'un 2020 ABD seçimlerini içeren yoğun bir yıl için hazırlandığını söyledi. Zuckerberg, hedefinin şirketin sayısız konudaki politikalarını iyileştirmek olduğunu söyledi.

Gelecek on yıl için hedefim beğenilmek değil, anlaşılmak. Çünkü güvenilir olmak için insanların neyi temsil ettiğinizi bilmesi gerekiyor.” açıklamasını yaptı. Zuckerberg, Facebook'un Temmuz 2019'da Federal Ticaret Komisyonu ile 5 milyar dolarlık anlaşma yapmasının bir sonucu olarak gizliliğin 2020'nin önemli bir odak noktası haline geleceğini söyledi. Bununla birlikte Facebook Finans Müdürü David Wehner, şirketin ödemesi gereken bir ceza ücreti olduğunu ve henüz mahkeme onayı gelmediği için ödeme yapamadıklarını da belirtti. Temmuz ayında şirket, ajansın Cambridge Analytica skandalından sonraki soruşturması sonucu 5 milyar dolarlık FTC para cezası vermeyi kabul etmişti. Şirket ayrıca geçtiğimiz yıl başlatılan dört ayrı güvensizlik odaklı soruşturma ile de karşı karşıya.

Çarşamba günü şirket, ayrıca yüz tanıma teknolojisi için fotoğrafların kullanımı üzerine Illinois davasını çözmek adına 550 milyon dolar ödeme yapmayı kabul ettiğini söyledi.

Zuckerberg, “Zaman alacak, ancak önümüzdeki on yıl içinde, itibarımızın oluşturduğumuz iyi ve hizmetler kadar güçlü bir gizlilik itibarı kazanmasını da istiyorum” dedi.

Geçen yıl, Facebook sayısız zorlukla mücadele etti. Şirket bu mücadelenin arasında kripto para (Libra) çıkaracaklarını da duyurdu.

"Facebook kazançları - toplum için net olarak negatif; Zuck bir 70 yıl daha bizimle birlikte olacak ve ofisinden kaldırmamız da mümkün değil; duruşmalara gelmiyor, sorumluluklarını reddedediyor; Sandberg ile birlikte en çok zararı verirken en çok kâr eden ilk 2 kişiden birisi."

Scott Galloway'e katılıyor musunuz? Sizce Facebook büyümeye devam eder mi yoksa gizlilik konusu sonu mu olur? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Kaynaklar:

https://www.cnbc.com/2020/01/29/facebook-fb-earnings-q4-2019.html
*https://investor.fb.com/investor-news/press-release-details/2020/Facebook-Reports-Fourth-Quarter-and-Full-Year-2019-Results/default.aspx