EURO ve GÜMÜŞ DEĞER KAZANIYOR

haber 22 Tem 2020

Reuters'ın haberine göre, Euro, 18 ayın en yüksek seviyesine ulaşrken emtialar da yükselişe geçti. Bunlar arasında en çok parlayan ise gümüş oldu. Bu durum, USD için pek iyi sonuçlanmadı ve dolar değer kaybetti.

Euro ve Dolar

Temmuz ayında yükselen borsalar Asya'da çoğunlukla yatay hereket ederken koronavirüs salgınında görülen artışın etkisiyle Avustralya'daki borsalarda %1.3 oranında bir düşüş yaşandı.

EURUSD paritesindeki ralli, dolar düştüğü anda 1,15 dolarlık dirençle yükseldi.

Özetle, dolar karşısında oynanan bahisler zirveye yaklaşıyor ve yatırımcılar dolar karşısındaki tüm G10 para birimlerinde uzun pozisyonda kalmaya devam ediyorlar.

Emtia Fiyatları

Bellwether bakır fiyatları Londra CMCU3 ve Shanghai SCFcv1'de yükseldi ve Dalian demir cevheri vadeli işlemleri de DCIOcv1, Çin'in güçlü talebiyle ikinci bir seansta yükseldi.

Tahvil getirileri olarak yükselen kıymetli madenler, endüstriyel talebin fiyatları artırmasıyla beraber yükselişte.

Spot gümüş XAG = Çarşamba günü %5 artışla altı yılın en yüksek seviyesine çıktı ve hafta boyunca %15'ten fazla yükseldi.

Altın XAU = dokuz yılın en yüksek seviyesi olan 1.865,35 dolara geldi.

Koronavirüsün Piyasalara Etkisi

Haber başlıkları, küresel ekonominin yükselişine ilişkin iyimserliği kontrol altında tuttu. ABD, Haziran ayından bu yana COVID-19 kaynaklı 1000'den fazla ölüm bildirdi ve Başkan Donald Trump, işlerin iyileşmeden önce muhtemelen daha da kötüleşeceği konusunda uyardı.

Koronavirüsün yayılması Hindistan, Latin Amerika, Tokyo, Hong Kong ve Melbourne'da da hız kazandı.

Japonya'daki fabrika faaliyetleri Temmuz ayında daraldı ve bunun yanında jeopolitik gerilimler de tırmanmaya başladı.

Japonya'da Nikkei %0.6 düştü. MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse endeksi .MIAPJ0000PUS Salı günü son beş aylık zirveden çekilerek %0.1 oranında düştü.

Petrol fiyatları sınırlar dahilinde fiyatlanmaya devam ediyor, ama stok konusundaki endişelerden de zarar görüyor. Brent vadeli LCOc1 varil başına % 0.4 düşerek 44.14 $ oldu ve ABD ham petrolü % 0.5 düşüşle 41.70 $' a düştü.

Güncel emtia fiyatlarını görmek için tıklayın.

Kaynak: Reuters


Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin!

Twitter + Facebook + Instagram