Euro, Avrupa Merkez Bankası Sinyalleri ile 3 Haftanın Zirvesine Sıçradı

Yazılar 13 Eyl 2022

Euro, 12 Eylül Pazartesi günü dolar karşısında 3 haftalık zirveyi gördü ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkililerinin daha fazla agresif parasal sıkılaştırma için zorlamasıyla sterlin bu ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

ABD doları, bu hafta ABD Merkez Bankası'na 21 Eylül'deki politika toplantısında faiz artırım hızını yavaşlatmak için yer açabilecek önemli ABD enflasyon verileri öncesinde emsalleri karşısında iki haftanın en düşük seviyesinden çok uzakta değil.

Kaynaklar Reuters'e verdiği demeçte, AMB politika yapıcılarının euro bölgesindeki rekor enflasyonu frenlemek için kilit faiz oranlarını %2 veya daha fazlasına yükseltmek zorunda kalma riskinin arttığını görüyorlar.

Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, hafta sonu Alman radyosuna verdiği röportajda, tüketici fiyatlarındaki tablo değişmezse, "daha net adımların izlenmesi gerektiğini" söyledi.

Para birimini altı ana para birimine karşı ölçen dolar endeksi, Çarşamba günü ulaştığı on yıllık zirve olan 110.79'dan geri çekildikten sonra 108.78 seviyesinde kaldı, pek değişmedi. Önceki seansta 108.35 seviyesinde 30 Ağustos'tan beri en düşük seviyesine geriledi.

Fed yetkilileri, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) müzakerelerine yol açan bir karartma dönemi öncesinde bu tür yorumların son günü olan Cuma günü şahin söylemlerine devam etseler bile, yatırımcılar Salı günkü ABD TÜFE raporu öncesinde temkinli davranıyorlar.

Fed Başkanı Christopher Waller "bir sonraki toplantımızda önemli bir artışı" desteklediğini söylerken, St. Louis Fed Başkanı James Bullard 75 baz puanlık artış çağrısını yineledi.

Commonwealth Bank of Australia stratejisti Joseph Capurso bir notunda, "Yetkililer, enflasyonun düştüğüne dair ikna edici kanıtlar bulunana kadar FOMC'nin faiz oranlarını artırmaya devam etmesi gerektiğini açıkça dile getirdiler."

"TÜFE raporunun sonucu ne olursa olsun, FOMC'nin yapacak daha çok işi olduğunu düşünüyoruz", bu da kısa ve orta vadede dolar için daha fazla yükseliş anlamına geliyor, dedi.

Ancak dolar, kura duyarlı yen karşısında %0,36 güçlenerek 143.215'e yükseldi ve Çarşamba gününden itibaren 144.99'da 24 yıllık zirvesine doğru ilerliyor.

Bu, döviz çiftinin genellikle yakından takip ettiği ABD 10 yıllık Hazine getirisinin, Tokyo ticaretinde geçen haftanın yaklaşık üç ayın en yüksek seviyesi olan %3,365'ten çok da uzak olmayan %3,315 civarında seyretmesiyle geldi.

Üst düzey bir hükümet sözcüsü yerel bir televizyon röportajında, yönetimin yen aşırı düşüşlerine karşı koymak için gereken adımları atması gerektiğini söyledi.

Analistler, Japonya Merkez Bankası'nın teşvik konusunda baskı yapan gelişmiş piyasalar arasında tek olduğunu göz önünde bulundurarak, Fed ve diğer merkez bankalarının desteği olmadan müdahalenin işe yarayacağından şüphe duyuyorlar.

National Australia Bank stratejisti Rodrigo Catril bir notta, "Koordineli bir çabaya ihtiyaç var ve şu anda büyük merkez bankaları daha sıkı politikalar yoluyla enflasyonla mücadele ederken, JPY'ye küresel resmi destek olası görünmüyor" dedi.

“Japonya Merkez Bankası, JPY'nin düşüşünü gerçekten durdurmak istiyorsa, ultra gevşek politikalarında değişiklik yapmaları gerekiyor" diye ekledi. "Baskı artıyor."