Elon Musk'ın İlk Teklif Ettiği Orijinal Anlaşma Fiyatından Twitter’ı Satın Alacağı Haberinin Ardından Twitter Hisseleri Yükseldi

Yazılar 5 Eki 2022

Bloomberg'in Tesla CEO'su Elon Musk'ın Twitter’ı  orijinal teklif fiyatı olan hisse başına 54,20 dolar ile satın almayı teklif ettiğini bildirmesinin ardından, Salı günü Twitter hisseleri yükseldi.

Yapılan duyuru da Musk'ın teklifi Twitter'a yazdığı bir mektupla yaptığını ortaya koydu. Musk, sitedeki spam ve bot hesaplarının sayısı üzerinde devam eden bir anlaşmazlık nedeniyle anlaşmadan çekilmeye çalışmış ve 44 milyar dolar değerindeki devralma ile ilgili bir dava açılmıştı.

Buna ek olarak, yakın zamanda Musk ve Twitter arasındaki yasal anlaşmazlığın bir parçası olarak, Tesla CEO'sunun Twitter yönetimi ve yönetim kurulu ve FTX CEO'su Sam Bankman gibi potansiyel yatırımcılar da dahil olmak üzere potansiyel devralma hakkında bir dizi insanla konuştuğunu gösteren çeşitli metinler yayınlandı.

Bugünkü raporun ardından, Wedbush analistleri bir bildiri yayınladı: "Medyada çıkan haberlere göre Musk, Twitter Yönetim Kurulu'na 54.20 dolarlık anlaşmaya devam etmeyi önerdi. Bu, Musk'ın Delaware Mahkemesi'ne görülen davada Twitter'a karşı kazanma şansının çok düşük olduğunu kabul ettiğinin açık bir göstergesi. 44 milyar dolarlık anlaşma öyle ya da böyle tamamlanacaktı."

Wedbush analistleri ayrıca Delaware'de "uzun ve çirkin bir mahkeme savaşından" sonra anlaşmayı yapmaya zorlanmanın ideal bir senaryo olmadığını eklediler.