ELON MUSK SERVETİNE SERVET KATMAYA DEVAM EDİYOR

haber 15 Oca 2020


Tesla'nın dördüncü çeyrek araç teslimatlarının tahminleri aşması ve Musk'ın bazı araçları Çin'deki müşterilere teslim etmeye başlaması nedeniyle Tesla hisse senedi 2020'nin ilk iki haftasında % 25 oranında artarak rekor kırdı.

Tesla geçen hafta, 2019'un dördüncü çeyreğinde Wall Street’in 106.000 tahminini geçerek 112.000 araç teslim ettiğini söyledi. 2019 yılındaki 367.500 teslimat, 2018 yılındaki teslimatları % 50 oranında geçerek zirveye çıktı. Dördüncü çeyrekte güçlü satışlar ve Tesla'nın yeni Çin fabrikasında üretime başlaması yatırımcıların şirkete olan güvenini artırdı.

Tesla Hisseleri Yükseldi


Oracle Corp. başkanı, Aralık 2018'de Tesla’nın yönetim kuruluna katılmadan önce elektrikli araç üreticisinin 3 milyon dolar değerindeki hisselerini satın almıştı. 1 milyar dolar değerindeki hisseler şu anda 1,6 milyar dolardan fazla ediyor.

Bugün şirketin yaklaşık 94 milyar dolarlık toplam piyasa değeri, General Motors ve Ford Motor'un toplamından daha fazla.

Tesla hisseleri 14 Ocak Salı günü % 2.5 artışla 537.92 $ 'a yükseldi

Fakat her ne kadar şirket son zamanlarda büyük başarı gösterse de bazı analistler şüpheli tutumunu sürdürmeye devam ediyor.

Cybertruck Tişörtü Yaptılar


Tesla'nın merakla beklenen Cybertruck lansmanı, geçen Kasım ayında planlandığı gibi gitmemişti.

Alışılmadık şekilde tasarlanan Cybertruck iki ay önce çıkış yaptığında, CEO Elon Musk'un kurşun geçirmez olduğunu söylediği aracın pencereleri, metal bir top atıldığında çatlamıştı.

Tesla ise bu duruma hala gülüyor ve bu olayın anısına tişört bastırıp satmaya başladı.

45 dolarlık tişörtün önünde parçalanmış cam görüntüsü var. Arkada aracın bir silueti ve Cybertruck kelimesi bulunuyor. Web sitelerine "Olağanüstü rahatlık için tasarlanan ve Cybertruck'un lansman etkinliğinden ilham alan Cybertruck Kurşun Geçirmez Tişört % 100 pamuktan üretildi ve Cybertruck imzasına sahip" açıklamasını yazmışlar.

Böyle bir olayın ardından tişört gibi bir ürünle olayın üstünü örtüp üstüne de para kazanmaları muazzam. :)


Bu arada Musk'ın neşesinin yerinde olduğunu söylesek pek de yalan olmaz. Bloomberg Milyarder Endeksi'ne göre, Musk'ın serveti bu ay 3,9 milyar dolar yükseldi ve servetinin net değerini 31.5 milyar dolara çıkardı. Yani Elon Musk şu anda dünyanın 28. en zengin insanı.

Kaynak:
https://www.usatoday.com/story/money/cars/2020/01/13/tesla-stock-elon-musk-electric-vehicle/4454231002