Ekonomik Durgunluk Korkusuna Rağmen ABD İş Gücü Piyasasında Haziran Ayında Güçlü İstihdam Artışı Gözlemlendi

Yazılar 13 Tem 2022

ABD'li işverenler Haziran ayında beklenenden çok daha fazla işçiyi işe aldı ve ücretleri istikrarlı bir şekilde artırmaya devam etti. Bu durum, Fed’in bu ay 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha yapması için kalıcı işgücü piyasasının etkili olacağının bir işareti.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın dikkat çeken istihdam raporu da şirketlerin işçiler için mesai saatlerini azalttığına dair hiçbir ifadeye yer vermedi. Aksine,  ABD Çalışma Bakanlığı ekonomik nedenlerle yarı zamanlı çalışanların sayısı yaklaşık 21 yılın en düşük seviyesine indiğini duyurdu.

İstihdamda izlenen bu güçlü artış, yakın gelecekteki durgunluk korkusunu yatıştırdı ve herhangi bir gerileme olsa bile bu durumun minimal düzeyde kalacağına dair piyasalara umut verdi.

Gerçekten de ABD’li ekonomist Nick Bunker, "Bu rapora zaten bir resesyonda olduğumuza dair işaretler arıyorsanız, muhtemelen boş çıkacaksınız. Şimdilik, işverenler hatırı sayılır sayıda işçiyi daha yüksek ücretlerle işe almaya devam ediyor. Bu kutlanması gereken bir durum." dedi.

Özel kuruluşlarca yapılan anketler tarım dışı istihdamın 372.000 yeni iş ile arttığını ortaya koydu.  Bu, 350.000'i aşan iş kazanımlarının üst üste dördüncü ayıydı ve istihdamı 524.000 ile pandemi öncesi seviyesinin altında bıraktı.  Özel sektör, COVID-19 salgını sırasında kaybedilen tüm işleri telafi etti ve istihdam Şubat 2020'dekinden 140.000 daha yüksek.

Reuters tarafından yapılan  ankete katılan ekonomistlerin verdiği yanıtlar, istihdama 268.000 kişinin eklenmesi ile tahminlerin 90.000'den 400.000'e kadar çıktığını ortaya koydu. Haziran ayındaki büyük istihdam artışına öncülük eden sektör 74.000 istihdam ile  profesyonel ve ticari hizmetler sektörü oldu. Bunun yanı sıra, eğlence ve konaklama sektöründeki 67.000 işçinin maaş bordrolarında artış izlendi. Ancak söz konusu sektördeki istihdam Şubat 2020'den bu yana toplamda 1,3 milyon azaldı.

Sağlık, bilgi, ulaştırma ve depolama sektörlerinde de güçlü maaş artışları oldu. İmalat sektörüne ise  29.000 istihdam eklendi ve böylece pandemi sırasındaki tüm işten çıkarmalar telafi edilmiş oldu..

Ayrıca, İnşaat sektöründeki bordrolardan 13.000’ninde artış görüldü.

Nitekim, ABD ekonomisi ilk yarıda 2,74 milyon iş yarattı. Başkan Joe Biden, güçlü istihdam kazanımlarını memnuniyetle karşıladı.

Biden yaptığı açıklamada, "Hiçbir ülke, son 18 ayda elde ettiğimiz tüm ekonomik kazanımlardan vazgeçmeden, enflasyonu düşürme yolunda Amerika'dan daha iyi konumda olamaz" dedi.

ABD’deki ortalama saatlik kazançlarda. Mayıs ayındaki %0,4'lük artışın ardından Haziran ayında %0,3 artış izlendi. Artışın sürmesine rağmen artış oranındaki azalma, yıllık artışı Mayıs'taki %5,3'ten %5,1'e düşürdü.  Yavaşlamaya rağmen, üretim işçileri için ortalama saatlik kazançların %0,5 oranında artmasıyla ücret baskıları gücünü korumaya devam ediyor. Üretim işçilerinin ortalama saatlik kazançları yıllık bazda %6.4 arttı.

Mayıs sonunda 11,3 milyon iş ilanı ve her işsiz için yaklaşık iki iş düşmesi sayesinde ücretler yükselişini sürdürecek.

Haftalık çalışma saati ortalaması 34.5 saatte sabit kaldı. İşsizlik oranı ise üst üste dördüncü ayda %3,6 kaydedildi. Sonuç olarak, işgücüne katılım oranı veya işi olan veya iş arayan çalışma çağındaki Amerikalıların oranı Mayıs ayındaki %62,3'ten %62,2'ye geriledi.

Ancak ekonomik nedenlerle yarı zamanlı çalışan insan sayısı 707.000 azalarak 3,6 milyona düşerek Ağustos 2001'den bu yana en düşük seviyeye indi.

Çalışmak isteyip de aramaktan vazgeçenleri ve tam zamanlı iş bulamadıkları için yarı zamanlı çalışanları içeren bir başka ölçeğe göre bu anlamdaki işsizlik oranı %6,7'ye düştü.  Bu, hükümetin 1994'te serileri izlemeye başlamasından bu yana en düşük sayı oldu. Mayıs'taki oran olan %7,1'den %6.7’ye düştü.