EĞER YATIRIMCIYSANIZ BU 9 HATADAN UZAK DURUN

Yazılar 11 Ara 2020

Yatırım yapmak sanıldığı gibi kolay bir iş değil. Yatırımcılar zaman zaman bazı hataların pençesinden kendisini kurtaramayabiliyor. Fakat bu hataları önceden bilmek hem paranızı hem de vaktinizi kurtarır.

Bazıları sizin için önemsiz gibi görünse de emin olun ki en küçük hatadan bile büyük kayıplar vermiş yatırımcılar var. Önemli olan hatalardan ders alabilmek de olsa bilinçli yatırım yapmak her zaman sizin lehinize işleyecektir.

Şimdi gelelim 9 önemli hataya.

1.Yatırım Planı Yapmamak

Böyle yazınca gözünüze pek de önemli görünmüyor olabilir. Fakat şöyle düşünün, hiç bilmediğiniz bir şehre arabanızla gideceksiniz ve karşınızda iki yol var. Hangi yolu seçeceğiniz size kalmış. O an karar verip bir yol seçerek de ilerleyebilirsiniz ya da yolu önceden haritadan inceleyerek, soruşturarak analiz edip sizin için en doğrusunu da tercih edebilirsiniz. Strateji sahibi olmak zamandan da tasarruf etmenizi sağlar. Bu durum yatırımlar için de geçerlidir. Hangi yolun sizin yolunuz olduğunu önceden planlayın ve hak ettiğinizi kazanın.

2.Aceleci Davranmak

Bir günde zengin olmak milyarda bir karşımıza çıkabilecek bir şey. Servet yaratmak şansa bırakacak bir iş değildir. Acele ederek hemen para kazanmaya çalışmak çok daha fazla kaybetmenize yol açabilir. Uzun vadeli hedeflerde bile aceleci olan bazı yatırımcılar ani ve yanlış karar vererek para kaybedebiliyor. Bu durumun önüne geçmek için önce yatırım hedeflerini belirlemek ve uygun zaman dilimi yaratarak yatırımlara başlamak çok önemlidir. Zaman kayıp gidiyor diye düşünmeyin, yatırım sabır işidir.

3.Yatırım Araçlarının Yalnıza Performansına Odaklanmak

Yatırımlar genelde önceki yılın performans değerlendirmelerine göre yapılır. Mesela geçen yıl iyi performans gösteren bir hisse, bu yıl da tercih edilebiliyor. Ama yakın geçmiş performansını baz alarak işlem yapmak yeterli değildir. Seçilen yatırım aracının 5,10 belki 20 yıllık geçmişini iyice değerlendirmek ve geleceğe dair ne gibi getirileri olabileceğini hesaplamak gerekir.

Yatırım Araçları Nelerdir?

4.Piyasaları Tahmin Etmeye Çalışmak

En sık karşılaşılan hatalardan birisidir. Yatırımcılar genelde piyasa yönünü tahmin etmeye çalışır ve ona göre oynar. Fakat piyasa çok karmaşık bir yapıya sahiptir ve gerçek anlamda hiçbir şey tahmin edilemez. Bu nedenle sadece tahminlere odaklanmak çok büyük bir risktir.

5.Çoğunluğun Fikrine Uymak

Yatırım bir takım çalışması değildir. Herkes yatırımlarıyla bireysel olarak ilgilenmeli. Her bireyin ihtiyacı, gelecek hedefleri, kazancı, hayat tarzı vb. farklı farklıdır. Bu nedenle çevrenizdeki kişilerin etkisine kapılarak yatırım yapmamalı ve tamamen bireysel ihityaçlarınıza göre bir plan oluşturmalısınız.

6.Portföyde Sık Sık Değişiklik Yapmak

Portföyde plansız bir şekilde veya sadece kazancı yükseltme isteğiyle sık sık değişiklik yapmak doğru bir strateji değildir. Bazı portföy yöneticileri daha fazla ücret alabilmek için sık sık portföyde değişiklik yapmanızı tavsiye edebilir. Fakat bu sizin aleyhinize olacaktır. İyi düşünün ve iyi hesaplayarak işlem yapın.

Portföy Yönetimi Hakkında Her Şey

7.Gerçekçi Olmayan Beklentilere Kapılmak

Ekonominin gidişatı varlıkların durumunu da etkiler. Ani çöküş ya da ciddi küresel bir durum olmadığı sürece varlıkların getiri oranları çok büyük bir oranda değişiklik göstermez. Örneğin, 6 ay vadeli bir bononun %500 gibi bir getiri sağlaması gerçekçi olmaz. Bu nedenle, hem yatırım aracına göre hem de ekonomiye göre bir beklentiye kapılmak gerekir.

8.Yatırımları Takıntı Derecesinde Takip Etmek

Yatırımcılar portföylerini çok sık takip eder ve adeta bağımlı hale gelir. Bunu takıntı haline getirmek piyasa hareketlerini de aşırı derecede takip etmeyi beraberinde getirir. Bu durum, psikolojik olarak da sizi yorar ve bu yorgunlukla getiri kaybı yaşayabileceğiniz durumlar içerisine girebilirsiniz. Sağlıklı bir piyasa ve portföy takibi, hedeflerinize giden yolda sizin için iyi bir yol gösterici olacaktır.

9.Hataları Kabul Etmemek

Herkes hata yapar. Önemli olan hataları kabul edip ders çıkartabilmek. Yatırım için de bu geçerlidir. Bu listede yazanları yapmış olabilirsiniz mesela ama artık bu tip hatalara düşmemeniz gerektiğini öğrendiniz. Şimdi daha güçlü bir şekilde yatırımlarınızı yapabilirsiniz.