E-YUAN 2020 YILININ BAŞINDA GELİYOR

haber 24 Ara 2019


Çin’in Ulusal Kripto Para Birimi Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

Son haberlere göre, Çin’in e-yuanı 2020'nin başlarında çıkacak ve büyük bir titizlikle başlangıçta sadece tüketici harcamalarına odaklanacak.

Çin’in yaklaşmakta olan kripto para birimiyle ilgili son raporlar, Pekin'in 2020'nin başlarında bu varlığa "e-yuan" adını vermeye hazırlandığını iddia ediyor. Bu, dünyanın ilk dijital egemen para birimi olacak. Fakat yine raporlara göre Çin'in yeni kripto parasının çıkış süreciyle ilgili belirsizliğini koruyacağı söyleniyor.
Çin attığı her adımı çok dikkatli bir şekilde atmaya gayret ediyor ve bu nedenle başlangıçta sadece tüketici harcamalarına odaklanmayı planlıyor. Bunun sebebi de yeni teknolojilere ayak uydurarak küresel çapta liderliği ele geçirmek.

Çin, Blockchain Sektöründe Lider Konumda


Herkesin bildiği gibi son zamanlarda dünyadaki büyük para otoriteleri kripto paraları incelemeye aldı. Bazıları kendi dijital paralarını yaratmayı bile planlıyor. Fakat liderlik bu kez Çin'de. Bunun nedeni ise Facebook'un Libra coin projesindeki endişelerin sürmesi ve Bitcoin'deki belirsizlikler olduğu söylenebilir.

Tıpkı yarım asır önceki uzay yarışı gibi, şimdi de dünya kripto alanında ilk kimin kazanacağını görmek için acele ediyor. Çin ise şu anda herkesin önünde; özellikle de ABD'nin. Fakat tekrar etmek gerekirse, yine de Çin, yaklaşmakta olan kripto parası hakkında oldukça ağzı sıkı davranıyor.

Ancak bu yılın başında, Çin Merkez Bankası'nın dijital para araştırma enstitüsü başkanı Mu Changchun birkaç ipucu vermişti. Ona göre e-yuan, Ant Financial ve Tencent dahil olmak üzere çeşitli ticari bankalar aracılığıyla halka sunulacak. Bu iki şirket de Çin'in online ödeme devidir diyebiliriz.

E-yuan'ın Faydaları


Yeni dijital para birimi, kullanıcılarına büyük olasılıkla bir takım faydalar getirirken aynı zamanda ülke geneline ve hükümete de büyük fayda sağlayacaktır. Blockchain teknolojisi sayesinde Çin hükümeti e-yuan ile yapılan tüm ödemeleri her zaman takip edebilecek. Bu, ülkenin kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve diğer her türlü yasaklı uygulamalar gibi suç faaliyetlerini tespit edebilecek finansal gözetimciler için çok yararlı olacaktır. Kripto para kullanıcılarına gelince, tüm ödemeler ve bankalar arası ödemeler önemli ölçüde daha güvenli ve verimli hale gelecektir.

Yeni teknoloji, Çin'in daha önce eski teknolojileri sebebiyle aşamadığı ya da ele alamadığı bazı projeler ve durumlar için de iyileşme olanağı sağlayacak. Ülkenin 341 milyar dolarlık borcunu temizleme çabalarına yardımcı olacağından bahsetmiyoruz bile.

Son olarak, birçok yerel işletme için indirimli ticaret ve ödemelerin durumunu iyileştirecektir. Dijitalleşme, işletmelerin ve ülkenin genel olarak ilerlemesi konusunda yardımcı olacak ve sahtekarlıkların azaltılmasını sağlayacaktır.
Blockchain ve kripto dünya çapında hala düzensiz ve belirsiz olduğundan, birçok kişi Çin'in blockchain kabul etme ve e-yuanı başlatma kararının iyi bir fikir olup olmadığı hakkında net bir tahmin yürütemiyor. Ancak, Circle'ın CEO'su Jeremy Allaire gibi dijitalleşme hareketini destekleyen ve yeni parasal mekanizmanın Çin Yuanının dünya çapında herkes tarafından günlük işlemlerde kullanılabileceğine inananların sayısı da oldukça fazla.

Bitcoin'in çıkışından bu yana kripto paralarda görülen artış ve talep herkesin malumu. Geçen günlerde çıkan haberde (buradan ulaşabilirsiniz) kripto para işlem hacminin geleneksel varlıklara kıyaslandığında çok daha fazla olduğu verilerle gösterilmişti. Çin ise bunu iyi bir fırsat olarak değerlendirerek güçlü bir adım attı. Fakat uygulamada neler olacağını bekleyip göreceğiz.


Çin'in blockchain teknolojisini kabul etmesinin ve ulusal bir kripto para birimini hayata geçirmesinin iyi bir karar olduğunu düşünüyor musunuz? Yorumlarda düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.


Kaynak:

https://bitcoinist.com/how-chinas-national-cryptocurrency-will-improve-the-nations-economy/