E-FATURA MÜKELLEFİ KİMDİR? NASIL E-FATURA MÜKELLEFİ OLUNUR?

Yazılar 4 May 2020

E-Fatura Mükellefi Kimdir? Kimler E-Fatura Mükellefi Olur?

Bilindiği üzere günümüzde pek çok işletme e-Dönüşüm sürecinden geçmektedir. Artık daha önce çok uzun süren pek çok işlemi elektronik ortamda yaparak zamandan ve maliyetten tasarruf etmek günümüzün rekabetçi koşullarında işletmeler için oldukça büyük bir önem taşıyor. E-Dönüşüm’ün en bilinen ayaklarından biriyse e-Fatura. E-Fatura, matbu faturaların aksine elektronik ortamda düzenlenen pek çok fatura türünü kapsayan bir uygulama.

E-Fatura konusunda mükelleflerin akıllarını kurcalayan sorulardan biri kimler e-Fatura mükellefidir sorusu.  2017 itibariyle brüt satış hasılatı 10 milyon TL ve üzerindeki (e-Ticaret söz konusuysa 5 milyon TL) mükellefler e-Fatura mükellefidir. Ayrıca Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ek III sayılı listede belirtilmiş malları ithal eden veya üreten mükellefler de e-Fatura mükellefidir. Son olarak 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu I sayı numaralı listede bulunan malları ithal eden veya üreten mükelleflerin de e-Fatura mükellefi olduklarını söylemeliyiz.

Nasıl E-Fatura Mükellefi Olunur?

Üç yöntem izlenerek e-Fatura mükellefi olunabilir. İlk olarak GİB Portal üzerinden e-Fatura’ya geçiş yapabilirsiniz. Eğer altyapınız müsaitse başkanlığın sistemiyle bilgi işlem sisteminizi tam entegrasyon haline getirebilirsiniz. Ayrıca sertifikalı özel entegratörler sayesinde de e-Fatura sistemine geçişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eko Hesap, e-Fatura işlemlerinizi kolaylıkla yerine getirmenizi ve başkanlığın sistemine direkt iletebilmenizi sağlayan bir ön muhasebe çözümüdür.

E-Fatura İşlemleriniz İçin Eko Hesap’ı Kullanın!

Küçük veya orta ölçekli işletmenizin muhasebe ihtiyaçlarını karşılayacak basit bir ön muhasebe programı mı istiyorsunuz? Öyleyse Eko Hesap tam size göre! Eko Hesap sayesinde bir ön muhasebe programından bekleyeceğiniz her türden muhasebe işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Vergi, e-Fatura, e-Arşiv, e-Müstahsil Makbuzu ve e-Serbest Meslek Makbuzu işlemlerinizi de Eko Hesap ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Eko Hesap sayesinde hatasız ve hızlı bir biçimde gerçekleştirdiğiniz işlemlerin keyfini sürer, işletmenizin karlılığını artırmaya bakarsınız.