DÜŞEN PETROL FİYATLARININ KAZANANI VAR MI?

haber 12 Mar 2020

Petrol fiyatları düşerken Hindistan 'büyük bir kazanan' olabilir.

Uzmanlar, düşük petrol fiyatlarının Hindistan'a yarayacağını söyledi.
Bunun sebebi ise düşen enerji fiyatlarının Hindistan’ın enflasyonunu azaltabilme ve ithalat maliyetlerini düşürme ihtimali. Bu da ülkenin ticari ve cari işlemler açığını daraltmada yardımcı olabilir.

ABD ham ve Brent petrol fiyatları, OPEC'in geçen hafta petrol üretim kesintileri hakkında bir anlaşma yapamamasının ardından son zamanların en düşük seviyesine geldi.

İlgili haber için tıklayın.

OPEC ve Rusya Petrol Anlaşmazlığı


Petrol fiyatları bu hafta sert şekilde düşerek sermaye piyasalarında keskin bir küresel satışa neden oldu. Ancak uzmanlar, düşük enerji fiyatlarının dünyanın yakından izlenen ekonomilerinden biri olan Hindistan için iyi bir fırsat olabileceğini söylüyor.

Geçen hafta OPEC+, petrol üretim kesintisi konusunda anlaşmazlığa düşmüştü. Rusya'nın kesinti yapmak istememesinin ardından Suudi Arabistan petrol fiyatlarını sert bir şekilde düşürdü ve üretimi artırmakla tehdit etti. (OPEC+ İçinde Petrol Kesintisi Anlaşmazlığı)

OPEC, günde 1,5 milyon varil (bpd) üretim kesintisi teklif etmişti ve Rusya'dan da fazladan 300.000 bpd kesmesi istendi.

Rusya, talebin ne kadar keskin şekilde düşebileceğini anlayana kadar üretim kesintisi yapmanın bir anlamı olmadığını söyledi. Rusya, koronavirüst sebebiyle gelen talep üzerindeki gerçek etkiyi değerlendirmek için mevcut 1,7 milyon bpd'lik kesintileri en az bir çeyrek daha uzatmayı teklif etmişti, ancak OPEC reddetti.

OPEC +, son yıllarda petrol fiyatlarını nispeten düşük tutmuştu. Mevcut anlaşma, Mart ayı sonunda sona eriyor. Yani 1 Nisan'dan itibaren, petrol üreticileri bir anlaşmaya varamazlarsa ülkeler istedikleri kadar petrol üretebilecekler.

IHS Markit'teki Asya Pasifik baş ekonomisti Rajiv Biswas, “Hindistan ekonomisi, düşük dünya petrol fiyatlarında önemli bir kazanan. 2018-2019 mali yılında Hindistan'ın toplam enerji tüketiminin %80'inden fazlası ithal enerji. Bu nedenle düşen enerji fiyatları Hindistan’ın enflasyonunu azaltabilir ve ithalat maliyetlerini düşürebilir. Sonuç olarak, ülkenin ticari ve cari işlemler açığının daraldığını görebiliriz." dedi.

 Petrol fiyatlarında en yüksek günlük düşüşler - 2.sırada geçtiğimiz pazartesi gününün düşüşü var.

Hindistan, GSYİH büyümesini % 5'in altına çeken bir dizi iç ve dış faktör nedeniyle, son çeyreklerde en hızlı büyüyen büyük ekonomilerden biri olma hakkını kaybetti. Son çeyrekte Hindistan sadece %4,7 oranında büyüdü.

Küresel Çapta Petrolün Durumu

Goldman Sachs, Brent ham petrolünün 2020'nin ikinci ve üçüncü çeyreğinde varıl başına 30 $ olacağını tahmin ediyor.

Hindistan petrol bakanı, petrol fiyatlarının varil başına 50 - 60 dolar olmasından mutlu olduğunu söyledi.

Asya'da Brent ve ham petrol fiyatları varil başına 35 doların altında işlem gördü.

Güncel Ham Petrol Haftalık Grafik:

Güncel Brent Petrol Haftalık Grafik:


Kaynak: https://www.cnbc.com/2020/03/12/opec-dispute-india-could-be-a-major-winner-as-oil-prices-plummet.html