DÜNYANIN EN BÜYÜK İKİNCİ EKONOMİSİNE NELER OLUYOR?

haber 18 Eki 2019

Çin’in ekonomik büyümesi 1992’den bu yana en düşük seviyeye indi.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, ABD ile olan ticaret gerginliğini yaşamaya devam ettikçe, Çin'de ekonomik büyüme yaklaşık otuz yılda en düşük seviyesine geriledi. Çin hükümeti, 2019'da %6-6,5 oranında büyümeyi hedefliyor.

Son aylarda Çin ekonomisinden gelen aşağı yönlü veriler, yurtiçi ve yurtdışındaki düşük talebin altını çizdi ve Pekin'in iş kayıplarını azaltacak ve daha keskin bir yavaşlamayı engelleyecek yeni önlemlere ihtiyaç duyduğunu gösterdi.

Ekonomistler, Çin’in eylül ayındaki verilerinde bazı parlak noktalar olmasına rağmen perakende satışların bir yıl öncesine göre sadece %7.8 arttığını ve sanayi üretiminin aynı dönemde %5.8 artış gösterdiğini söylediler. Evans-Pritchard ve Zhuang dahil birçok analist Çin'in yakında ekonomik tedbir almasını bekliyor.

ÇİN EKONOMİ VERİLERİ


Çin’in gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) rakamları eylül ayında sona eren çeyrekte % 6 artarken, 1992'den bu yana en düşük çeyreklik büyüme hızı ve cuma günü yayınlanan resmi istatistiklere göre bir önceki çeyreğe göre %6,2'den düştü. Çin’in ihracatındaki düşüş eylül ayında hızlanırken, ithalat beşinci ayda daraldı. Ayrıca analistler tarafından öngörülen %6,1 büyüme tahminini de kaçırdı. Rakamlar, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin'in dünyanın en büyük iki ekonomisine daha fazla zarar vermemek için geçici bir ticaret anlaşmasına varmasından bir hafta sonra ortaya çıktı.

ABD ve Çin'in en iyi ticaret müzakerecileri geçen cuma günü ön ticaret anlaşmasına vardılar. Anlaşma, ABD’nin bu hafta başlarında yürürlüğe girmesi beklenen vergi artışlarını durdurmasını da içeriyor. Trump ayrıca gazetecilere fikri mülkiyet, finansal hizmetler ve tarımsal alımların da sözleşmeye dahil edildiğini söylemişti. Pekin ve Washington arasında uzun süren ticaret savaşında gerginliğin bir miktar azalmasına rağmen, genel durumun daha olumlu bir noktaya gelmesi pek beklenmiyor. ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta iki tarafın anlaşmanın ilk aşamasını gerçekleştirdiğini ve vergi zammını askıya aldığını, ancak yetkililerin yapması gereken çok fazla iş olduğunu aktarmıştı. Bununla birlikte, IMF, ABD-Çin ticaret savaşının 2019'da küresel büyümeyi 2008-2009 ekonomik krizinden bu yana en düşük seviyeye indireceği yönünde de uyardı.

Ulusal İstatistik Bürosu sözcüsü Mao Shengyong, Pekin’deki bir brifingde, ekonominin uluslararası ticareti yavaşlatacak kadar kötü olmadığını söyledi. “Ulusal ekonomi genel olarak kararlıdır, ekonomik yapı sürekli olarak optimize edilmektedir ve insanların geçim kaynakları ve refahları sürekli iyileştirilmektedir” dedi.

ÇİN PİYASALARINDA SON DURUM


Çin hisse senedi piyasaları öğleden sonraki işlemlerde, ekonomik verilerin kötüleşmesinin ardından şirket karı görünümünü azalttı.

Şangay Bileşik Endeksi 100 günlük hareketli ortalamasını test ederek % 1,1'e geriledi. Ekonomik veriler aynı zamanda son haftalarda Çinli şirketlerden gelen bir dizi kar uyarısını da takip etti. Üçüncü çeyrek için kar rehberliği veren 1.200'den fazla firmanın yaklaşık %44'ü ekonomi için daha düşük kar ve daha ağır zarar konusunda bir yıl öncesine kıyasla daha kötü kazançlar öngördü. Cinda Securities Co.'nun bir stratejisti olan Gu Yongtao, “İnsanlar ekonominin sağlığı konusunda endişe duymaya devam ediyor” dedi.

Şangay endeksi, haftanın başında gerçekleşen bir yükselişin ardından dört gün boyunca düştü. Trump yönetiminin Pekin ve Washington'ın ticaret konusunda ilerleme kaydettiğini söylemesinin ardından endeks, pazartesi günü % 1.2'lik bir artışa geçti.

Asya menşeli hisse senetlerinin çoğu, Çin’in üçüncü çeyrek GSYİH’nın %6’da piyasa beklentilerinin biraz altına düştüğünü bildirdi. Çin’in GSYİH’si, yavaşlayan bir küresel ekonominin ortasında olduğunu düşünen yatırımcılara pek de sürpriz gelmeyecektir. Yatırımcıların ağırlıklı olarak ABD-Çin ticaret çatışmasıyla ilgili gelecekteki gelişmelere yönelik eğitimleri bulunmaktadır.

Çin hisse senetleri ve Yuan, ekonomik verinin açıklanmasının  ardından önceki kazançlarını tersine çevirdi. Asya para birimleri USD karşısında karıştı, güvenli liman varlıkları sabit kaldı.


Kaynaklar:

nytimes.com
edition.cnn.com