DÜNYA BORSALARI EN KÖTÜ HAFTALARINI YAŞIYOR

haber 28 Şub 2020

Dünya borsaları, 2008 küresel ekonomik krizinden bu yana en kötü haftalarını geçiriyor.

Koronavirüs salgını Avrupa'da hızla yayılmaya devam ederken yatırımcılar tedirginliğini sürdürüyor. Bununla birlikte Asya piyasaları, Avrupa'nın durumuna kötü tepki gösterdi.

Küresel Borsalarda Son Durum


Dow Jones endeksi Perşembe günü yaklaşık 1.200 puan düşüş yaşadı. Bu da Dow Jones tarihindeki en büyük günlük puan düşüşü.

Dow Jones 1 Haftalık Grafik - FinansCepte

Dow Jones endeksindeki bu büyük gerileme, Cuma günü Asya'daki yatırımcıları sarstı. Japon, Avustralya, Kore ve Çin piyasalarında büyük düşüşler yaşandı.

Japonya'da Nikkei 225 endeksi Cuma günü işlemlerde % 3 oranında düşüş gösterdi. Böylelikle bu hafta içinde %9'dan fazla gerileme yaşamış oldu.

Nikkei 225 Haftalık Grafik - FinansCepte

Avustralya'nın ana hisse endeksi ASX200, Cuma sabahı %3,5'ten fazla düşüş gösterdi ve 2008 ekonomik krizinden bu yana görülen en büyük düşüşüne devam ediyor.

Özellikle İtalya'da ortaya çıkan ve sayısı hızla artan koronavirüs vakaları, tahmin edilenden daha yüksek ekonomik endişelere sebep oldu.

ING'deki Çin ekonomisti Iris Pang,Piyasalar çok iyimserdi ama artık çok kötümser de olabilir. Asya piyasaları Covid-19'a tepki vermekte yavaş kaldı, çünkü piyasalar bu salgının Güney Kore ve Japonya'daki koronavirüs vakaları ciddi şekilde yükselmeye başlayana kadar sadece Çin'in meselesi olduğuna inanıyordu" dedi.

Asya Piyasalarından Son Gelişmeler


Hindistan borsaları Nifty ve Sensex endeksleri yaklaşık %2,5 oranında azalarak Cuma günü ağır bir şekilde düştü.

money.cnn.com

Asya borsaları Çin'de salgın ortaya çıktığında negatif yönlüydü fakat istikrarlı olmaya başlamıştı, ancak son haftalarda bu istikrarı bozdu ve düşmeye devam ediyor.

IHS Markit baş ekonomisti Bernard Aw, "Koronavirüs salgını birkaç haftadır görülüyor olsa da, yayılımı ve küresel ekonomiyi ne ölçüde etkileyeceği konuları hala belirsiz. Üretim araştırmaları, Japonya ve Avustralya'nın ABD ve Avrupa'dan daha fazla etkilendiğini gösterse de ticari aksaklıklarla ilgili belirsizlik sürüyor" dedi.


Kaynak: https://www.bbc.com/news/business-51639654