DÖVİZ HESAPLAMA ve GÜNCEL ÖRNEKLER

Yazılar 9 Eyl 2019

DÖVİZ KURU NASIL HESAPLANIR?

"Döviz ve Forex Piyasası" adlı yazımızda dövize dair temel bilgileri sizlere anlatmıştık. Peki hesaplamalar nasıl gerçekleşir? İşte bu yazımızda size döviz hesaplamayı öğreteceğiz.

Döviz kurlarını hesaplamak başlangıçta basit görünebilir fakat okulda öğrendiğimiz matematiği hatırlamayanlar için bu hesaplama kafa karıştırıcı olabilir. Seyahat ederken 100 doları yabancı bir para birimine dönüştürmek çok da önemli bir mesele değilken bir finansal tabloyu analiz edip para birimlerini dönüştürmek yatırım kararları vermeye çalışan uluslararası yatırımcılar için büyük farklılıklar anlamına gelebilir.

Şimdi gelin döviz kurlarının nasıl hesaplanacağına bir örnek verelim:

EUR/USD döviz kurunun 1,20 olduğunu ve 100 USD'nin Euroya dönüştürülmesini istediğinizi varsayalım. Bunu yapmak için 100 doları 1,20'ye bölmeniz yeterlidir. Sonuç, alınacak euro sayısıdır: bu durumda 83,33 EUR. Bu işlemin tam tersi için yani euroları USD yapmak için ise eldeki eurolar 1,20 ile çarpılır.

Seyahat edenler yalnızca sent gibi nispeten düşük para değerlerinin doğruluk derecesini hesaplamakla ilgilenebilirler. Ancak uluslarası yatırımcılar ve döviz alıp satanlar her ayrıntıya dikkat ederler. Bir para birimindeki küçük bir dalgalanma, bir yatırımcı için çok büyük meblağlara mal olabilir.

Aşağıda 1999'dan 2019'a kadar EURUSD döviz kurunu görebilirsiniz.

Kaynak: St. Louis Fed

Gördüğünüz gibi kurda oldukça fazla dalgalanma var. Bu da döviz hesaplamaları için büyük önem taşırken yatırımcılar için farklılıklara da yol açıyor.

Gelin bir de Türk lirası üzerinden güncel bir örnek verelim:

Elinizde 100 TL olduğunu varsayalım. Şu anki dolar kuru ise 5,7. Elinizdeki 100 TL ile dolar almak istiyorsunuz. İşlem sonunda kaç dolarınız olur?

100/5,7 = 17,54 USD.

100 TL'yi dolar kuruna (5,7) böldük ve elimizde 17,54 dolar olacağını bulmuş olduk.

Döviz kurları hem turistler hem de uluslararası yatırımcılar için önemlidir. Yabancı para değişimi yapmak oldukça kolay olsa da, bunlara dayalı hesaplamaları okumak ve yapmak biraz daha zor olabilir. Yatırımcılar, döviz kurlarını anında hesaplamak için birçok farklı çevrimiçi kaynağı kullanabilir veya döviz kurlarını elle hesaplamak için gereken temel matematiği öğrenebilirler. Bu da özellikle büyük miktarda para ile uğraşırken çok zaman kaybetmemenizi sağlar ve paradan tasarruf etmenizde size yardımcı olur.

Eğer siz de güncel döviz kuru hesaplaması yapmak istiyorsanız buraya tıklayarak işleminizi ana sayfamızdan anında gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak:

https://www.thebalance.com/how-to-read-and-calculate-exchange-rates-1978919