DOLARDA REKOR DÜŞÜŞ YAŞANIYOR

haber 1 Haz 2020

Dolar, 1 Haziran Pazartesi gününe düşüşle başladı.

Yatırımcılar, Amerika Birleşik Devletleri'nde koronavirüs sebebiyle yavaşlayan ekonominin yeniden açılmasını ve ABD-Çin geriliminin yumuşamasını bekliyorlardı. Fakat yaşanan huzursuzlukların da etkisiyle yatırımcılar dolardan elini eteğini çekmeye başladı gibi görünüyor.

Dolar Fiyatları Ne Durumda?

Riske duyarlı olan Avustralya doları, artan baskılardan kurtularak %0.4 artış gösterdi ve üç ayın en yüksek seviyesi olan 0.6703 dolara yükseldi.

Euro seviyesini korurken sterlin son üç haftanın en yüksek fiyatını test etti. Yeni Zelanda doları, petrole duyarlı olan Kanada doları ve Norveç kronu, petrol fiyatlarında görülen hafif düşüşler karşısında yaklaşık %0,3 artış gösterdi.

Avustralya Commonwealth Bank FX analisti Joe Capurso,

"Piyasa katılımcıları, artık sağlık ve finans alanında yaşanan ekonomik krizin en kötüsünün artık geride kaldığına inanıyor. Bu da emtia fiyatları için oldukça destekleyici. Eğer gerçekten en kötüsü günleri geride bıraktıysak, emtialara bağlı olan para birimlerinin iyi iş çıkartacağını görebiliriz. ABD doları ise bu toparlanmanın ilk aşamalarında kötü performans göstermeye eğilimli olacaktır" dedi.

ABD'deki Gelişmeler ve Piyasalar


Dolar endeksi, diğer para birimlerine karşı Mayıs ayında en kötü performansını gösterdi. Büyük baskı altına giren endeks, 98.166 seviyesine kadar geriledi.

Avustralyalı analist Capurso, Amerika Birleşik Devletleri'nde piyasalardaki işlemlerin son zamanlarda yaşanan şiddetli gösteriler ve protestoların etkisi nedeniyle etkilenmiş olabileceğini, fakat büyük tablodan bakıldığında ABD ekonomisine yön verecek bir etkisi bulunmadığını dile getirdi.

George Floyd'un polis tarafından katledilmesi üzerine barışçıl gösterilerle başlayan protestolar, ABD'deki birçok eyaleti etkisi altına alarak dalgalar halinde ülkeye yayılmaya ve şiddetini de artırmaya başladı.

ABD hisse senetleri, ülke genelinde yayılan huzursuzluğun etkisiyle düştü. Pekin ve Washington arasındaki ilişkiler de Covid-19 salgını yüzünden sıkıntıya girmişti. Ancak ABD'deki para birimleri, ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin ile yapılan 1. aşama ticaret anlaşması kapsamında bir hamle yapmadığı için seviyelerini korudu. Analistler, genel olarak ayı piyasası beklemediklerini söylüyorlar.

Diğer Para Birimlerinde Son Durum

Cuma günü sert bir şekilde yükselen Çin yuanı, dolar başına 7.1367'ye geldi.

EURUSD paritesinde, yatırımcılar Avrupa Birliği'nin koronavirüs destek fonu planlarından güven duyarak Cuma günü son iki ayın en yüksek seviyesi olan 1.1118 $ seviyesine çıktı.

Pound %0.3 artarak 1.2379 dolara yükseldi.


Kaynak: CNBC